V Maďarsku vznikne uzlový terminál spoločnosti METRANS

Manažment spoločnosti METRANS položil 9. septembra základný kameň na výstavbu nového terminálu v maďarskom meste Zalaegerszeg. Terminál sa nachádza na dopravnej osi do jadranských prístavov Terst, Koper a Rijeka. METRANS investuje do projektu zhruba 40 miliónov eur, podporených financiami od maďarskej vlády. Pôjde o centrum dopravných služieb pozdĺž jadranského koridoru a smerom do južnej a juhovýchodnej Európy. Prvé vlaky budú v novom termináli odbavené v roku 2023.

Angela Titzrath, predsedníčka výkonnej rady HHLA vyzdvihla intermodálny potenciál Maďarska: „V lokalite Zalaegerszeg vidíme strategický potenciál pre rozšírenie dopravných služieb na Jadran a do južnej a juhovýchodnej Európy. Nový terminál zabezpečí, aby Maďarsko posilnilo svoju pozíciu logistického uzla v srdci Európy. Vynikajúca spolupráca s rôznymi maďarskými orgánmi bola príkladom úspešnej celoeurópskej spolupráce.“

 Peter Kiss, predseda predstavenstva skupiny METRANS: „V Zalaegerszegu nebude len uzlový terminál spoločnosti METRANS, ale tiež ústredný bod celej európskej železničnej nákladnej dopravy. Naše investície ukazujú, aké dôležité je Maďarsko pre ďalší rozvoj intermodálnej siete našej spoločnosti.“

Základný kameň položili A. Titzrath a P. Kiss spoločne s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom, poslancom Lászlóom Víghom a starostom Zalaegerszegu Zoltánom Balaiczom. Celková investícia aj zahŕňa grant maďarských inštitúcií vo výške približne 11 miliónov eur. V Zalaegerszegu vznikne približne 120 nových pracovných miest.

Objem kontajnerov prepravovaných po železnici v Maďarsku v posledných rokoch kontinuálne rastie. Spoločnosť METRANS z toho ťažila najmä prostredníctvom uzlového terminálu v Budapešti, ktorý začal fungovať v roku 2017. V prvom roku sa v zariadení manipulovalo s približne 250 000 štandardnými kontajnermi (TEU), ich počet sa v roku 2020 zvýšilo na 425 000 TEU.

Pravidelné blokové vlaky spoločnosti METRANS spájajú Maďarsko cez Budapešť a slovenské mesto Dunajska Streda s prístavmi v Hamburgu, Bremerhavene a Rotterdame v Severnom mori, ako aj s Duisburgom a jadranskými prístavmi Terst a Koper. Európska intermodálna sieť METRANS-u teraz obsahuje 17 vlastných a pridružených terminálov. Táto sieť je dôležitou súčasťou Novej hodvábnej cesty. METRANS v roku 2020 odbavil 913 vlakov z Číny alebo boli určené do Číny. Ide o nárast o 114 percent so zodpovedajúcim objemom prepravy približne 30 000 TEU.

Foto: ZalaMedia (Vizualizácia terminálu v maďarskom meste Zalaegerszeg)

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.