Turecko chce byť dôležitým hráčom na Novej hodvábnej ceste

Turecký minister dopravy a infraštruktúry Adil Karaismailoğlu oznámil, že jeho krajina zvýši investície do železničnej nákladnej dopravy o 60 percent. Tento zámer vyplýva z rastúcej dopravy na železničnej trati Baku-Tbilisi-Kars (BTK) a nedávno založeného logistického centra Kars. V posledných rokoch Turecko investovalo množstvo finančných prostriedkov do linky BTK, aby podporilo dopravu cez stredný koridor.

Vybudovanie a prevádzka logistického centra Kars sa stali súčasťou vládnej politiky s cieľom pritiahnuť viac dopravy z Novej hodvábnej cesty cez Turecko. Zdá sa, že plány zatiaľ vychádzajú, no Turecko chce viac. Minister  Karaismailoğlu spomenul, že cieľom Turecka je presunúť 30 percent objemu prechádzajúceho cez Rusko a Severnú cestu do Stredného koridoru cez Turecko.

Logistické centrum Kars v centre pozornosti  

Železničná trať BTK dosiahla dôležitý míľnik. Údaje poskytnuté tureckým ministrom dopravy ukazujú, že na trase už bolo prepravených 1 419 000 ton nákladu. Prešlo ňou dovedna 1 262 vlakov a 26 214 kontajnerov. Napriek tomu, že stredný koridor neprechádza len cez Turecko, stredomorská krajina si prevádzku tranzitnými vlakmi a špeciálnymi službami medzi Tureckom a Čínou v tomto koridore kladie za cieľ.

Strategickou súčasťou tohto plánu je aj Kars Logistics Center priamo v srdci linky BTK. Zariadenie bolo postavené z vládnych prostriedkov na uľahčenie euroázijskej dopravy. Rozkladá sa na ploche 400 000 m2 a má kapacitu 412 000 ton. Disponuje 19-timi koľajami, ktoré dokážu každý deň obslúžiť viacero vlakov. Logistické centrum doteraz prijalo 349 vlakov a odbavilo 417 000 ton nákladu.

Odhodlanie Turecka stať sa dôležitejším na Novej hodvábnej ceste je veľké. Treba zdôrazniť, že odvážny pokus Turecka sa zameriava nielen na pridanie krajiny na mapu Novej hodvábnej cesty, ale aj na zmenu status quo a prilákanie hlavných dopravných tokov prechádzajúcich cez Rusko. Či to bude úspešné ukáže budúcnosť.

Foto: Kars Logistics

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.