Francúzsko zakázalo lety na trasách, kam vlak dorazí do 2,5 hodiny

Vo Francúzsku sú už zakázané vnútroštátne lety na tých linkách, ktoré by cestujúci mohli dosiahnuť vlakom za menej ako 2,5 hodiny. Opatrenie je súčasťou zákona o klíme a odolnosti, ktorého cieľom je znížiť do roku 2030 emisie uhlíka v krajine o 40 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Za toto opatrenie hlasovali v sobotu 10. apríla 2021 francúzski poslanci v dolnej komore Národného zhromaždenia. Medzi dotknuté trasy patria lety medzi Parížom a Nantes, Lyonom a Bordeaux s výnimkou prípojných trás. Ide o trasy, ktoré spoločnosť Air France už musela opustiť výmenou za finančnú pomoc v máji 2020.

Pred pandémiou prepravovali lietadlá na týchto linkách takmer milión cestujúcich ročne. Francúzska vláda v uviedla, že poskytne spoločnosti Air France ďalšie 4 miliardy eur, čo by viac ako zdvojnásobilo jej súčasný podiel akcií v národnom leteckom dopravcovi. Cieľom je pomôcť leteckej spoločnosti prekonať pokles počtu cestujúcich počas pandémie koronavírusu.

Francúzska ministerka priemyslu Agnes Pannier-Runacher so znením zákona nesúhlasila. „Povedať, že lety nie sú z hľadiska klimatického cieľa vhodné pre všetky trasy, je to isté, ako povedať, že pre leteckú dopravu nie je miesto.“

Letecký priemysel na parlamentné hlasovanie nereagoval prirodzene priaznivo, najmä preto, že letecké spoločnosti budú musieť kompenzovať emisie pri všetkých vnútroštátnych letoch nákupom uhlíkových kreditov od roku 2024. Ďalší zainteresovaní odborníci na dopravu uviedli, že zákaz domácich letov by bolo dobré rozšíriť aj na všetky trasy dostupné vlakom za menej ako štyri hodiny.

Foto: connexionfrance.com