V Albánsku postavia nové medzinárodné letisko za 104 mil. eur

Albánska vláda vybrala konzorcium so sídlom vo Švajčiarsku na výstavbu nového medzinárodného letiska neďaleko mesta Vlora v hodnote 104 miliónov eur. Cieľom plánovaného projektu je podporiť turizmus a ekonomický rozvoj.

Ministerstvo infraštruktúry a energetiky v piatok informovalo, že výstavbu letiska zaplatí korporácia Mabco Constructions, za čo dostane koncesiu na jeho prevádzkovanie počas obdobia 35 rokov. Prvá časť výstavby by sa mala začať v druhej polovici tohto roka a potrvá 36 mesiacov.

Ministerka infraštruktúry Belinda Ballukuová pripustila, že odvetvie letectva „je najviac postihnutým sektorom v dôsledku pandémie”. Vyhlásila však, že počas súčasného zotavovania sa má Albánsko možnosť vybudovať sieť letísk.

Albánsko má iba jedno medzinárodné letisko, a to Medzinárodné letisko Matky Terezy pri Tirane. Okrem letiska pri Vlore zanedlho pribudne aj menšie letisko v severovýchodnom meste Kukes a postaviť plánujú aj letisko v prímorskej Sarande na juhu krajiny.

Turizmus v Albánsku, ktoré je jednou z najchudobnejších krajín Európy, v ostatných rokoch získal na význame a v súčasnosti tvorí 8,5 percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Počet zahraničných turistov v Albánsku sa v rokoch 2013 až 2019 zdvojnásobil na 6,4 milióna.

FOTO: tiranatimes.com