Tesco chce pre krízu v kamiónovej doprave viac využívať vlaky

Najväčší britský maloobchodný predajca Tesco plánuje rozšíriť využívanie vlakov na prepravu tovaru zo Španielska. To mu pomôže jednak znížiť emisie a zároveň chrániť dodávky, ktoré komplikuje nedostatok vodičov nákladných automobilov.

Generálny riaditeľ reťazca Ken Murphy v tejto súvislosti uviedol, že uplynulé tri mesiace boli „dosť náročné“, ale supermarket sa s tým dobre vyrovnal vďaka úzkym väzbám na dodávateľov a detailnému plánovaniu. Spoločnosť začala v ostatných mesiacoch využívať častejšie železničnú dopravu na dovoz ovocia a zeleniny zo Španielska do Spojeného kráľovstva. Znížila tak počet nákladných automobilov, ktoré má na cestách, a zabezpečila si dodávky.

Teraz má ambíciu zvýšiť prepravu kontajnerov po železnici zo 65.000 ročne na 90.000 kontajnerov do novembra alebo decembra. „Sme jedným z mála, ak nie jediným maloobchodníkom s potravinami v Británii, ktorý vo veľkom používa železnicu,“ povedal Murphy, podľa ktorého aj toto pomohlo reťazcu lepšie čeliť problémom v automobilovej nákladnej doprave.

„Aby sme to uviedli do kontextu, prepravou 65.000 kontajnerov po železnici ušetríme približne 35,40 milióna cestných kilometrov ročne,“ vyhlásil. Britániu v tomto roku zasiahol akútny nedostatok vodičov nákladných automobilov. Niektorí maloobchodníci a ropné spoločnosti varovali, že majú problém poskytovať služby v plnom rozsahu.

Okrem toho sú mnohé veľké firmy buď pod tlakom, aby znížili emisie, alebo si podobne ako Tesco stanovili ciele v tejto oblasti, ktoré sa teraz snažia splniť. Murphy dodal, že aj napriek ťažkostiam odviedlo Tesco „fantastickú“ prácu pokiaľ ide o zabezpečenie dopravy potravín do obchodov a zároveň pritom nezvýšilo potravinový odpad.

Zdroj: TASR

Foto: networkrailmediacentre.co.uk

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.