Predaj áut v Číne sa prepadol o 15 percent

Pokles na čínskom automobilovom trhu sa na začiatku tohto roka zhoršil. Predaj športovo-úžitkových vozidiel (SUV), minivanov a sedanov sa v prvých dvoch mesiacoch medziročne prepadol o 17,5 % na 3,2 milióna, uviedol čínsky zväz výrobcov áut CAAM. Celkový predaj áut, vrátane nákladných áut a autobusov, klesol o 15 % na 3,8 milióna. Predaj osobných áut sa znížil takisto o 15 %.

Čínske štatistiky často kombinujú údaje za január a február, aby sa zahladili deformácie spôsobené dlhými sviatkami (lunárny Nový rok) na začiatku každého roka, keď bývajú závody zatvorené až dva týždne a obchodná aktivita klesá.

Čínski spotrebitelia odkladajú väčšie nákupy. Ekonomika sa totiž ochladzuje. Vlani si polepšila len o 6,6 %, čo bolo najmenej za tri desaťročia. Obavy spotrebiteľov zvyšuje aj obchodný spor s USA. Vlani sa predaj áut v Číne znížil o 4,1 % na 23,7 milióna vozidiel. To bol prvý pokles takmer za 30 rokov. Vyvolal tiež špekulácie, že Peking zníži dane z predaja alebo prijme nejaké stimuly. Predaj čistých elektromobilov a hybridov, ktoré Peking podporuje, za prvé dva mesiace medziročne vyskočil o 98,9 % na 148.000 vozidiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *