Poľská firma Remontowa opraví loď Deme’s Orion

Spoločnosť Remontowa Shiprepair Yard z Gdaňska dostala zmluvu na opravu lode Deme’s Orion, ktorá sa v máji 2020 vážne poškodila počas skúšky zaťaženia jej nového žeriavu. Poľská spravodajská stanica TVN24 oznámila, že loď dorazila do Gdaňska v piatok 26. marca.

Grzegorz Landowski, komunikačný riaditeľ spoločnosti Remontowa, uviedol, že na lodi bude treba vymeniť viac ako 200 ton ocele. Opravy by mali trvať štyri mesiace. Nová loď Deme’s Orion kotvila v závode Liebherr v Rostocku. Išlo o prvé plavidlo s nainštalovaným žeriavom Liebherr HLC29500 so zdvihom 5000 ton.

Inštalácia žeriavu prebehla dobre, ale pri záverečnej skúške sa situácia náhle zhoršila. Počas skúšky maximálneho zaťaženia praskol hák žeriavu pri preprave člna s hmotnosťou 5 500 ton, dodávaný spoločnosťou Ropeblock a spôsobil zrútenie žeriavu. Pri nehode utrpel žeriav aj plavidlo značné škody.

V septembri minulého roku spoločnosť Liebherr uviedla, že žeriav opraví v priebehu roku 2021. HLC 295000 je najväčší lodný žeriav, aký kedy Liebherr vyrobil. Bol navrhnutý na prepravu konštrukcií morských veterných elektrární, ako aj na demontáže opotrebovaných veľkých a ťažkých ropných a plynových plošín na mori, z ktorých sa na otvorenom mori musia demontovať veľké a ťažké časti.

Foto: Marine Industrie News