Pokles japonských objednávok: Koniec ekonomického cyklu?

Objednávky v strojárenstve sú konzervatívnym ukazovateľom stavu ekonomického cyklu. Dnes už nie sú veľmi populárne, no napriek tomu stále dokážu poskytnúť veľmi zaujímavý pohľad na stav a výkon ekonomiky. „Od začiatku roku 2018 zaznamenávajú tieto čísla silný pokles,“ hovorí Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank. Sú horšie aj v porovnaním s obdobím čínskej krízy z rokov 2015 a 2016, ako vidno z grafu nižšie.

Najnovšie výsledky z februára tohto roku hovoria o medziročnom poklese až o 29 percent. Objednávky sa pritom môžu v nasledujúcich mesiacoch ďalej zhoršovať. Firmy sú totiž pri investičných rozhodnutiach stále veľmi opatrné, keď sa obávajú urobiť posledný krok a podpisovať finálne zmluvy. Ďalším dôsledkom môže byť zhoršovanie investičných vyhliadok a prípadné prepúšťanie aj u samotných dodávateľov.

Vysvetlením tohto negatívneho trendu je najmä obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorej finálne urovnanie je stále v nedohľadne. Je však za tým aj celkové spomalenie čínskej ekonomiky, ktorej stabilizácia sa očakáva až v treťom kvartáli tohto roku. „Strojárenské objednávky sú tak ďalším signálom, ktorý zdôrazňuje súčasné riziká pre ekonomický rast a potvrdzuje, že sa blížime ku koncu súčasného ekonomického cyklu,“ uzatvára Christopher Dembik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *