OMSAN Lojistik prepravil automobily cez podmorský železničný tunel

OMSAN Lojistik, prvý súkromný držiteľ licencie na prevádzkovanie železničnej prepravy v Turecku, si pripísal na svoje konto ďalšie prvenstvo. OMSAN Lojistik prepravil pomocou 550 metrov dlhého nákladného vlaku súvislou železničnou traťou medzi dvoma kontinentmi cez Rumunsko a Bulharsko do mesta Izmit Köseköy vyše 200 automobilov značky Dacia Duster využívajúc tunel Marmaray, ktorý spája pod istanbulským Bosporom európsky a ázijský kontinent.

Spoločnosť holdingu OYAK, OMSAN Lojistik prepravila automobily pod morom cez Marmaray, ktorý je so svojou hĺbkou 60 metrov najhlbším ponoreným trubicovým železničným tunelom na svete a tým sa zapísala do histórie ako prvá spoločnosť, ktorá uskutočnila prepravu automobilov v takejto hĺbke. OMSAN Lojistik bezpečne prepravil náklad cez Marmaray bez prekladania nákladu alebo zmeny dopravného prostriedku a v roku 2021 plánuje zvýšiť objem medzinárodnej nákladnej železničnej prepravy.

Cömert Varlýk, generálny riaditeľ spoločnosti OMSAN Lojistik, uviedol, že po otvorení podmorského tunelu Marmaray pre nákladnú prepravu začala spoločnosť realizovať nákladnú prepravu medzi kontinentmi bez potreby zmeny dopravného prostriedku. Cömert Varlýk taktiež poznamenal, že podmorský tunel Marmaray nachádzajúci sa na krátkej, ekonomickej a efektívnej medzinárodnej železničnej trati vedúcej od Pekingu až do Londýna ponúka tureckému sektoru logisticky významné príležitosti.

„Význam železničnej prepravy v období pandémie narástol aj vďaka bezpečnosti a možnosti prepravy jediným prostriedkom. Taktiež vďaka technologických inováciám, ktoré sa udiali v Turecku bude železničná preprava patriť medzi najvyhľadávanejšie alternatívy aj v budúcnosti. Myslím si, že otvorenie podmorského tunelu Marmaray, ktorý má pre našu krajinu a náš sektor strategickú hodnotu nákladnej doprave bude mať značný prínos pre vývoz, dovoz a tým pádom aj pre ekonomiku. Po úspešnej realizácii tejto prepravy OMSAN Lojistik pokračuje v prípravách na nové medzinárodné prepravné projekty,“ dodal.