Masívne krádeže balíkov z vlakov v Los Angeles v USA

Americká železničná nákladná spoločnosť Union Pacific (UP) upozornila na prudký nárast krádeží nákladu zo svojich vlakov v okrese Los Angeles. V roku 2021 došlo k 160-percentnému nárastu krádeží z nákladných vlakov. Zlodeji kradli najmä balíky od Amazonu, UPS a FedEx.

Zdá sa, že lupiči využívajú súčasný chaos v dodávateľskom reťazci v USA, za ktorý môžu prekážky v príleve tovaru do dvoch prístavov v južnej Kalifornii, Los Angeles a Long Beach, ktoré sú zodpovedné za spracovanie takmer polovice všetkého vývozu z a do USA. Nedávne online videozáznamy ukazovali obaly z balíkov od Amazonu, UPS a FedEx, ktoré pokryli koľajnice UP vedúce do centra Los Angeles.

Generálny riaditeľ UP pre verejné záležitosti pre Kaliforniu a severozápadný Pacifik Adrian Guerrero, v rozhovore pre CNN o náraste krádeží nákladu, poznamenal, že „zintenzívnia opatrenia na riešenie vážnej situácie“ a že „problém si vyžaduje kolektívne úsilie“.

Viac policajtov

Spoločnosť Union Pacific odhalila, že za posledný rok vzrástol počet krádeží na železnici v okrese Los Angeles o 160 percent a za posledné tri mesiace sa počas hlavnej dovolenkovej sezóny ešte zintenzívnil. Len v októbri 2021 vzrástli krádeže vo vlakoch United Pacific o 356 percent v porovnaní s októbrom 2020. Železničná spoločnosť začala masívne reagovať na krádeže nákladu investovaním do nových technológií a ďalších zamestnancov, ale podľa organizácie je potrebné urobiť viac, aby boli zlodeji za ich činy potrestaní.

Union Pacific má 1600 zamestnancov a pokrýva 275 míľ tratí vo svojich deviatich železničných zariadeniach v celom okrese Los Angeles. V reakcii na prudký nárast krádeží nákladu firma zvýšila počet policajtov pridelených na ochranu cieľových oblastí v okrese Los Angeles a zaviedla špecializované oplotenie, dohľad bezpilotnými lietadlami a informačné systémy na zisťovanie priestupkov. „Agenti United Pacific vykonali stovky zatknutí, ale len menej ako polovicu je možné dokázať. Niektorých páchateľov preto prepustia do 24 hodín. Okrem úsilia UP je nevyhnutné partnerstvo s miestnymi a štátnymi orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal P. Guerrero.

Predpisy nahrávajú recidivistom

V liste okresnému prokurátorovi okresu Los Angeles koncom minulého mesiaca Guerrero napísal: „Zločinci sú chytení a zatknutí, odovzdaní miestnym orgánom, postavení pred miestne súdy, ktoré však obvinenia znížia na priestupok alebo malý priestupok a zločincov prepustia po zaplatení nominálnej pokuty.“

Napriek všetkým zatknutiam spôsobuje politika bezhotovostných kaucií a predĺžený časový rámec pre podozrivých, aby sa dostavili pred súd, opätovnú recidívu tými istými zločincami. „Táto zvýšená trestná činnosť za posledných dvanásť mesiacov predstavuje približne 5 miliónov dolárov v nárokoch, stratách a škodách pre UP. Nezahŕňa však príslušné straty našich dotknutých zákazníkov,“ dodal Guerrero.

Stuart Todd

Foto: RailFreight.com