Kanadu, USA a Mexiko spojí železnica prvej triedy

Canadian Pacific (CP) a Kansas City Southern (KCS), dve železnice triedy 1, sa dohodli na fúzii v hodnote 29 miliárd USD. Ak Rada pre povrchovú dopravu (STB) dohodu schváli, nová železnica bude prvou, ktorej sieť spojí Kanadu, USA a Mexiko.

Železnica CP vedie z veľkej časti z východu na západ cez južnú Kanadu a severné USA s trasou smerujúcou do Kansas City, zatiaľ čo sieť KCS vedie južne od Kansas City do Mississippi, Louisiany, Texasu a Mexika, čo znamená, že tieto dve železnice prekryjú svoje trasy. Fúzia medzi týmito dvomi spoločnosťami preto nezníži hospodársku súťaž na existujúcich spojeniach.

CP a KCS sú dve najmenšie zo siedmich železníc triedy 1 a zostanú najmenšími aj po zlúčení. Spoločne by nová spoločnosť pôsobila v regióne s dĺžkou 20.000 míľ, zamestnávala by takmer 20.000 ľudí a generovala ročný príjem za 8,7 miliárd USD. Keith Creel, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Canadian Pacific, uviedol: „Spojením dvoch železníc vytvoríme prvé priame železničné spojenie medzi USA, Mexikom a Kanadou. CP a KCS sú dve najvýkonnejšie železnice triedy 1 v raste výkonov za posledné tri roky.“ Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti KCS Patrick J. Ottensmeyer vyjadril nádej, že táto transakcia im pomôže zlepšiť palivovú účinnosť a znížiť emisie.

Keď akcionári odsúhlasia dohodu a obe strany budú spokojné s konečnými podmienkami, CP získa akcie KCS a umiestni ich do hlasovacieho trustu. Cieľom je zavŕšiť tento akt v druhej polovici roku 2021. Druhým krokom bude získanie kontrolného súhlasu od STB a od iných príslušných regulačných orgánov, čo sa očakáva v polovici roku 2022. Po získaní súhlasu sa obe spoločnosti integrujú.

Spojený subjekt sa bude volať Canadian Pacific Kansas City (CPKC). Calgary, súčasné ústredie spoločnosti CP, sa stane globálnym sídlom spoločnosti CPKC, zatiaľ čo Kansas City sa stane sídlom spoločnosti v USA. Mexico City zostane ako mexické ústredie, pričom súčasné americké ústredie CP v Minneapolise zostane ako dôležitá operačná základňa.

„V nasledujúcich mesiacoch sa budeme tešiť na rokovania a komunitami a so zákazníkmi všetkých veľkostí. V rámci našej kombinovanej siete im ponúkneme služby s  pridanou hodnotou a s vysokou mierou bezpečnosti a spoľahlivosti, “ dodal Keith Creel

Foto: Milan Suvajac, Canadian Pacific