Francúzsko varuje EÚ pred kryptomenou libra

Podľa správy TASR by Európska únia mala vytvoriť spoločný súbor pravidiel pre virtuálne meny, ktoré sú v európskom bloku v súčasnosti do veľkej miery neregulované. Zabránilo by sa tak rizikám, ktoré predstavuje plánovaná digitálna mena libra sociálnej siete Facebooku. Vyhlásil to francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

EÚ nemá osobitné regulácie pre kryptomeny, ktoré zodpovední doteraz považovali za okrajovú tému, pretože sa zatiaľ len malý zlomok bitcoinov alebo iných digitálnych mincí konvertuje na eurá. Plány, ktoré v júni predstavil americký gigant Facebook na zavedenie vlastnej digitálnej meny libra pre platby medzi stámiliónmi jeho užívateľov na celom svete, iniciovali prehodnotenie tohto postoja.

“Libra by mohla predstavovať riziko pre spotrebiteľov, finančnú stabilitu a dokonca aj suverenitu európskych štátov,“ povedal Le Maire novinárom na stretnutí ministrov financií EÚ v Helsinkách. Zopakoval svoje dôvody na zablokovanie libry v Európe a vyzval na vytvorenie spoločného rámca pre digitálne meny na úrovni Únie.

Minulý rok vstúpili do platnosti nové pravidlá pre celú EÚ, ktorých cieľom je zvýšiť kontrolu obchodov vo virtuálnych menách a znížiť riziko prania špinavých peňazí a iných finančných zločinov. Okrem tohto kroku je však v oblasti sledovania pohybu virtuálnych mien v EÚ právne vákuum, pretože regulačné úrady sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na tom, či sa s nimi bude zaobchádzať ako s cennými papiermi, platobnými službami, alebo s menami, pričom poslednú uvedenú možnosť väčšina z nich vylúčila. Úradníci EÚ teraz posudzujú, či by sa v prípade virtuálnych mien mohli uplatňovať existujúce pravidlá pre finančné nástroje, zatiaľ však nedospeli k žiadnym záverom.

Hovorkyňa Európskej komisie na otázku, či libra bude potrebovať licenciu novinárom povedala, že vzhľadom na verejne dostupné informácie o libre v súčasnosti nie je možné povedať, ktoré pravidlá EÚ sa budú v jej prípade uplatňovať.

„Je pravdepodobné, že tento projekt bude vyžadovať určitú formu schválenia v Európe v závislosti od jeho presných vlastností,“ dodala. Právne vákuum v rámci EÚ otvorilo cestu pre menšie štáty, aby ho naplnili. Malta, ktorá má veľký finančný sektor a hostí najväčšie odvetvie on-line hazardných hier v únii, navrhla svoj vlastný rámec, aby prilákala prevádzkovateľov virtuálnych mien. Zatiaľ nie je jasné, či budú Malta a ďalšie menšie štáty EÚ súhlasiť s tvrdým postojom Francúzska k libre a ku kryptomenám.

Le Maire vyhlásil, že Európa by mala zvážiť „verejnú digitálnu menu“, ktorá by mohla konkurovať libre. A dodal, že o tejto otázke bude rokovať s ďalšími ministrami budúci mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *