Firma Kamov modernizovala vrtuľník Ka-52M

Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie oznámilo, že začiatkom augusta vzlietla modernizovaná verzia bojového a prieskumného vrtuľníka Ka-52 M. Výrobcom vrtuľníka je spoločnosť Kamov, ktorú ako konštrukčnú kanceláriu založil v roku 1940 Nikolaj Iljič Kamov. V súčasnosti patrí do koncernu Russian Helicopters. Jeho súčasťou je aj druhý najväčší ruský výrobca vrtuľníkov, Miľ, pomenovaný po jej zakladateľovi M. L. Miľovi.

Vývoj novej verzie vrtuľníka Ka-52 sa začal v roku 2018. Modernizovaná verzia mala zohľadniť skúsenosti s používaním vrtuľníkov v bojových podmienkach v Sýrii.

Vrtuľník Ka-52M je vystrojený dokonalejším optoelektronickým systémom so zvýšeným dosahom vyhľadávania cieľov a novým digitálne riadením nastavovania bočného kanónu, čím sa zvýšila presnosť streľby. Vrtuľník dostal aj nový radarový systém s elektronickým vychyľovaním vyžarovania antény. Tento radar je schopný detegovať ciele veľkosti tanku na vzdialenosť až 45 km. Listy hlavného rotora sú vystrojené výkonnejšími vyhrievacími prvkami, takže vrtuľník môže operovať v širokom rozpätí vonkajších teplôt, vrátane arktických podmienok. Podvozok dostal kolesá s väčšou nosnosťou a vyššou odolnosťou voči opotrebovaniu. Je vybavený novým svetelným systémom na báze LED.

Zmodernizovaná pilotná kabína je vystrojená novými prístrojmi a je uspôsobená na lety za tmy s použitím okuliarov na nočné videnie. Raketová výzbroj vrtuľníka je zosúladená s výzbrojou ďalšieho ruského modernizovaného vrtuľníka typu Mi-28 NM, čím sa zväčšil možný rozsah cieľov. Do výzbroje budú patriť strely Hermes-A s dlhým doletom, modernizované protitankové riadené strely Vichr-M a strely Izd 305 s účinným doletom do 100 km.

Vrtuľník bude schopný automaticky prijímať údaje z prieskumného, riadiaceho a komunikačného komplexu Strelec, čím získa najaktuálnejšie informácie o bojovej situácii na zemi a pravdepodobných cieľoch v reálnom čase. V tomto roku by mal byť objednaný druhý prototyp vrtuľníka Ka-52M.Testovanie nových palubných systémov a zbraní by malo byť dokončené v decembri 2022.

(PRG)