Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku klesá

Dopyt po industriálnych a logistických priestoroch v prvom kvartáli tohto roku dosiahol úroveň 81-tisíc štvorcových metrov. Išlo o pokles, tak voči predchádzajúcemu štvrťroku – o 61 % , ako aj voči rovnakému obdobiu minulého roku (o 34 %.). Viac ako polovicu prenajatých priestorov podpísali tzv. 3PL poskytovatelia, teda spoločnosti vykonávajúce komplexné logistické služby pre tretiu stranu.

Nasledovali výrobné firmy so 16-percentným podielom podpísaných nájomných zmlúv. Najviac nových nájmov bolo podpísali firmy renegociáciou existujúcich nájomných zmlúv, dovedna tvorili 48 % nájomných kontraktov. Podiel 26 % predstavovali noví nájomcovia, 19 % tvorili zmluvy o budúcom prenájme (pre-lease). Informovala o tom poradenská spoločnosť v oblasti realitných služieb a investícií CBRE.

Ku koncu marca 2019 pozostával trh priemyselných nehnuteľností v SR z približne 2,64 milióna štvorcových metrov moderných priestorov na celom Slovensku. V Bratislave a blízkom okolí je 64 % z nich, kým v ostatných regiónoch leží zvyšných 36 %.

Trend veľmi nízkej miery neobsadenosti priemyselných nehnuteľností z minulých rokov, keď dosahovala úroveň menšiu než 5 %, sa podľa CBRE zmenil. Ku koncu prvého štvrťroka t.r. bola na úrovni 8,09 %. V medzikvartálnom porovnaní miera neobsadenosti klesla, keďže nepribudli žiadne nové priestory na prenájom. „Najnižšiu mieru neobsadenosti priemyselných nehnuteľností sme zaznamenali na konci roku 2017, keď sa dostala na úroveň 4,65 %. Odvtedy však najmä vďaka novej výstavbe vzrástla na viac ako 9 %, aby po uzavretí niekoľkých nájomných zmlúv klesla na dnešných 8 %,“ hovorí Martin Varačka, riaditeľ oddelenia CBRE pre prenájom priemyselných nehnuteľností.

Po dlhom období útlmu CBRE zaznamenala mierny nárast cien požadovaného nájomného najmä v Bratislave, kde spoločnosť P3 stavia nový Bratislava Airport Park. Úroveň požadovaného nájomného vzrástla na 3,45 až 4,90 eura za štvorcový meter a mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *