Daimler predstavil nákladné auto s vodíkovým pohonom

Spoločnosť Daimler predstavila úplne nové nákladné vozidlo na dlhé vzdialenosti so 100% vodíkovým pohonom a batériou, ako aj ďalšie dve elektrické nákladné vozidlá. Konceptové vozidlo Daimler Mercedes-Benz GenH2 s nulovými emisiami spoločnosť označila ako začiatok svojho pohonu na palivové články. GenH2 má mať dojazd 1000 km na jednu nádrž s vodíkom.

Zákaznícke skúšky vozidla Daimler sú naplánované na rok 2023, výroba sa má začať v druhej polovici tohto desaťročia. Vďaka použitiu kvapaliny namiesto plynného vodíka sa plánuje, že výkon vozidla bude rovnaký ako v prípade porovnateľného konvenčného naftového nákladného vozidla.

Ďalším nováčikom nemeckého výrobcu je Mercedes-Benz eActros LongHaul, diaľkový nákladný automobil s čisto batériovým napájaním. Je navrhnutý tak, aby pokrýval pravidelné cesty po plánovateľných trasách. Nákladné auto na jedno nabitie zvládne asi 500 kilometrov a sériová výroba sa má začať v roku 2024.

Ako doplnok k dvom vyššie uvedeným nákladným vozidlám, Mercedes-Benz eActros, ktorý bol predstavený už v roku 2018, uspokojí potreby zákazníkov v oblasti ťažkej mestskej distribúcie s dojazdom cez 200 km. Nákladné vozidlá eActros sa začnú sériovo vyrábať už budúci rok.

Zdroj: trans.eu

FOTO: Daimler