CMA CGM získala kontrakt na prevádzkovanie terminálu v Bejrúte

Desaťročný kontrakt na prevádzkovanie kontajnerového terminálu v bejrútskom prístave, ktorý v roku 2020 zničil mohutný výbuch, získala francúzska spoločnosť CMA CGM. Svetový líder v oblasti lodnej dopravy a logistiky splnil všetky podmienky pre správu, prevádzkovanie a údržbu terminálu, informovalo libanonské ministerstvo verejných prác. Libanon čelí bezprecedentnej hospodárskej kríze a dohoda by mohla malej krajine so šiestimi miliónmi obyvateľov vrátane jedného milióna utečencov zo Sýrie priniesť veľmi potrebu tvrdú menu.

Skupina CMA CGM uviedla, že s prevádzkovaním terminálu chce začať budúci mesiac a bude ho spravovať 10 rokov. Súčasťou dohody je investičný plán na prestavbu a modernizáciu terminálu v hodnote 33 miliónov dolárov, z čoho 19 miliónov pripadá na prvé dva roky.

Bejrútskym prístavom v auguste 2020 otriasla mohutná explózia, keď tam vybuchlo takmer tritisíc ton dusičnanu amónneho. Výbuch pocítili vo viacerých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody. Zomrelo najmenej 216 ľudí a viac ako šesťtisíc utrpelo zranenia.

Zdroj: SITA