Číňania kupujú čoraz menej automobilov

Predaj automobilov v Číne v júni opäť klesol, už 12. mesiac po sebe. Ukázali to najnovšie údaje čínskeho združenia výrobcov automobilov (CAAM). Podľa CAAM sa na najväčšom trhu s autami na svete v júni 2019 predalo 2,06 milióna vozidiel, čo je o 9,6 % menej ako v rovnakom období vlani.

Júnový pokles bol síce miernejší ako májový (16,4 %) a aprílový (14,6 %), ale zároveň to bol už 12. mesiac v rade, keď sa predaj áut znížil. Ide o prvý vytrvalý ročný pokles predaja od 90. rokov minulého storočia. Dôvodom je spomalenie hospodárskeho rastu Číny a obchodný spor so Spojenými štátmi. Najnovšie sa však značná časť viny pripisuje aj rýchlemu zavádzaniu prísnych emisných noriem.

Tie už prijalo 15 miest a provincií, ktoré sa podieľajú na viac ako 60-percentnom predaji automobilov v Číne. Tieto provincie zaviedli tzv. emisné normy „Čína 6“ skôr ako v roku 2020, čo bol termín stanovený ústrednou štátnou správou. Podľa CAAM, analytikov a predajcov to vyvolalo neistotu medzi výrobcami a zmätok medzi spotrebiteľmi.

Predaj nových energetických vozidiel (NEV) však naďalej rástol, pričom v júni sa zvýšil o 80 % na 152.000 vozidiel a za celý 1. polrok stúpol o 50 % na 617.000 áut.

NEV zahŕňa hybridy, elektromobily aj vozidlá na vodíkové palivové články. Čína, ktorá zápasí so znečistením ovzdušia, je veľkým podporovateľom NEV a od výrobcov áut požaduje plnenie výrobných kvót.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *