Zdražovanie na pumpách sa neskončilo, nafta je drahšia o 37 %

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach bude ešte pokračovať. Predpokladá to analytička 365.bank Jana Glasová. „Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú ešte aj v ďalšom týždni mieriť nahor, rast cien by ale mohol byť miernejší,“ povedala Glasová.

Vodiči museli aj minulý týždeň pri tankovaní opäť siahnuť hlbšie do vrecka, ceny benzínu išli totiž zase výraznejšie nahor. V 42. tohtoročnom týždni vzrástli ceny 95-oktánového benzínu až o 1,6 % na priemernú úroveň 1,498 eur za liter a ceny 98-oktánového benzínu o 1,4 % na úroveň 1,695 eur za liter. Ceny nafty taktiež výrazne vzrástli, a to o 1,7 % na úroveň 1,373 eur za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka naozaj citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 27 % a benzín 98 o 24 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 37 %. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu a k väčšej mobilite ľudí. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Počas leta sa držali ceny ropy na nižších úrovniach, koncom augusta ale už opäť zamierili nahor a tento rastúci trend pokračuje viac – menej dodnes. Podobne ako minulý týždeň, tak aj tento týždeň sa čierne zlato pohybovalo v rozmedzí 84 až 87 amerických dolárov za barel. Ropa je podľa analytičky tlačená nahor hlavne ekonomickým oživením a väčšou mobilitou ľudí po pandémii. Pod zdražovanie ropy sa podpisuje aj rozhodnutie OPEC+, že v novembri budú postupovať podľa pôvodného plánu a svoju ťažbu zvyšovať len postupne.

Odberatelia pritom tlačia na to, aby kartel zvýšil ťažbu výraznejšie a utlmil tak prudký rast cien na trhu. Okrem toho, rastúco na ceny ropy pôsobí aj prudké zdražovanie uhlia a plynu, čo núti niektoré priemyselné podniky (hlavne výrobcov elektriny) prechádzať na ropu a to zvyšuje dopyt po nej. „A ruku k dielu začal pridávať aj silný dopyt po rope a benzíne v USA, ktoré sú jedným z najväčších spotrebiteľov na svete,“ dodala Glasová.

Analytička očakáva, že v nadchádzajúcich mesiacoch budú mať dopad na ropný trhu hlavne rastúce ceny uhlia a plynu a tiež rozhodnutie OPEC o ďalšej produkcii. „Čínska vláda minulý týždeň sľúbila, že zvýši ťažbu uhlia a zabezpečí tak zníženie jeho rekordne vysokých cien. Ak sa to Číne podarí, mohli by následne klesnúť aj ceny ropy,“ uzavrela Glasová.

Zdroj: SITA

Foto: Obrázok od IADE-Michoko z Pixabay

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.