VW urýchľuje svoju expanziu v oblasti elektromobilov

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje kúpiť 20-percentný podiel v spoločnosti Guoxuan High-tech, čínskom výrobcovi batérií pre elektrické vozidlá. VW tak urýchľuje svoju expanziu v oblasti elektromobilov na najväčšom automobilovom trhu na svete. Uviedli to dva nemenované zdroje.

Dohoda by znamenala prvé priame vlastníctvo Volkswagenu v čínskom výrobcovi batérií. Prichádza v čase, keď sa automobilka so sídlom vo Wolfsburgu snaží splniť cieľ, ktorým je predaj 1,5 milióna nových energetických vozidiel v Číne do roku 2025.

Firma Guoxuan je kótovaná na kórejskej burze cenných papierov Shenzhen. Vzhľadom na jej trhovú hodnotu má 20-percentný podiel v spoločnosti hodnotu približne 560 miliónov USD. Väčšina detailov dohody bola už ukončená. Obe firmy čakajú na nové čínske regulačné pravidlá, týkajúce sa súkromných akcií, ktoré poskytnú pružnejší cenový mechanizmus a kratšie obdobia blokovania pre väčšinových akcionárov.

Guoxuan patrí medzi stredne veľkých čínskych výrobcov batérií. Sídli v meste Che-fej, kde Volkswagen vyrába elektrické vozidlá s firmou JAC Motor.