VW pozastaví výrobné linky, autá sa nepredávajú

Nemecká automobilka Volkswagen (VW) pozastaví výrobné linky, ktoré sa len nedávno otvorili po zrušení obmedzení spojených s pandémiou nového koronavírusu. Dôvodom je nízky dopyt. Uvádza sa správe, ktorú získala agentúra AFP.

V hlavnej centrále skupiny vo Wolfsburgu budú úplne odstavené dve montážne linky a na ďalšej sa bude tento mesiac pracovať len štyri dni v týždni. Pozastavenie výroby sa dotkne predovšetkým modelov Golf a Tiguan. „Cieľom nových opatrení je flexibilne prispôsobiť výrobu očakávaným výkyvom na trhu“, uviedol personálny manažér Arne Meiswinkel. Reštrikcie súvisiace s pandémiou už viedli k historickému poklesu predaja automobilov v Európe v marci a v apríli.

Bernd Osterloh, predseda zamestnaneckej rady VW, koncom apríla varoval, že zákazníci sa jednoducho nezaujímajú o kúpu automobilov a uviedol, že uskladnenie nových automobilov je už na hranici svojich možností. „Kniha nových objednávok skupiny pritom vyzerá ako tragédia,“ dodal B. Osterloh.

Agentúra Moody’s v stredu znížila prognózu pre globálny automobilový trh a predpovedala v roku 2020 pokles predaja o 20 %. Odbyt na európskom trhu sa pritom zníži o 30 %, na americkom o 25 %, ale čínsky trh mal podľa prognóz byť na tom lepšie. Zdroje z manažmentu VW agentúre AFP povedali, že závody spoločnosti Volkswagen v Európe v súčasnosti pracujú na 35 až 50 % svojich kapacít a približne 35.000 zamestnancov má skrátenú pracovnú dobu.

Podľa Ferdinanda Dudenhöffera, odborníka z University of St. Gallen, koronakríza ohrozuje v nemeckom automobilovom priemysle, ktorý je pilierom hospodárstva, približne 100.000 pracovných miest.

Foto: Bloomberg