Volga-Dnepr prepravuje tovar pre šiesty antarktický program

Spoločnosť Volga-Dnepr prevádzkuje všetky lety z Kapského Mesta v Juhoafrickej republike na dráhu Novolazarevskaja v Antarktíde v úzkej spolupráci s Antarktickým logistickým centrom International (ALCI). Pre úspešnú prácu výskumnej stanice je nutné prekonať vzdialenosť viac ako 4200 kilometrov a priviezť viac ako 200 ton rôzneho nákladu.

Spoločnosť Volga-Dnepr zorganizovala päť letov s nákladnými lietadlami IL-76TD-90VD. Piloti však museli preukázať schopnosť pristáť a vzlietnuť z ľadovej dráhy. „Sme hrdí na to, že sme sa aj tento rok mohli stať súčasťou medzinárodného antarktického projektu DROMLAN. Napriek náročným časom a obmedzeniam spojených s pandémiou COVID-19 sme program podporili na antarktických výskumných staniciach, čo umožnilo vedcom pokračovať v ich výskumných programoch,“ hovorí Jekaterina Andrejeva, obchodná riaditeľka spoločnosti Volga-Dnepr Airlines.

Dopravca spolupracuje na projekte so spoločnosťou ALCI, ktorá počas austrálskeho leta vytvára medzikontinentálny letecký most medzi Kapským mestom a stanicou Novolazarevskaja. „Každý rok zvyšujeme počet certifikovaných členov posádky, aby sme zaručili bezproblémovú prevádzku. Na roky 2020/2021 sme mali dve vyškolené a kvalifikované posádky a dúfame, že v budúcej sezóne ich budeme mať viac,“ dodáva J. Andrejeva.

Projekt Dronning Maud Land Air Network Project (DROMLAN) je medzinárodný program (11 krajín) s cieľom vytvoriť koordinovanú logistickú službu do Antarktídy. Zámerom je spoľahlivosť dodávok a zníženie nákladov. Zúčastnenými krajinami sú Belgicko, Fínsko, Nemecko, India, Japonsko, Holandsko, Nórsko, Rusko, Južná Afrika, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Spoločnosť Volga-Dnepr je súčasťou programu od roku 2015 a doposiaľ uskutočnila viac ako 150 charterových letov do a z Antarktídy s dodávkou viac ako 1 700 ton nákladu. Každý rok rozširuje svoje služby zavádzaním nových trás s bezproblémovými možnosťami doručenia. Podľa manažmentu spoločnosti poskytuje modernizované lietadlo IL-76TD-90VD rad výhod: dlhý dolet, vysokú hmotnosť a hermetické uloženie nákladu, ako aj palivovo efektívny a ekologický motor. Tieto výhody umožňujú spoločnosti Volga-Dnepr lietať do vzdialených a extrémne drsných miest.

Foto: Volga-Dnepr