V srdci Balkánu vzniká nové intermodálne centrum

V južnom Srbsku je v meste Niš vo výstavbe nový intermodálny terminál. Bude ho prevádzkovať spoločnosť MBOX Terminals, ktorý si kladie za cieľ stať sa balkánskym centrom. Prevádzka depa začala 16. augusta, pričom do 1. novembra bude pripravené prijať prvé vlaky.

Intermodálny terminál Niš sa rozkladá na ploche štyroch hektárov a je schopný pojať 2200 kontajnerov súčasne. Jeho kapacita dosiahne 30.000 TEU ročne, pričom bude ponúkať aj skladové služby. Terminál sa nachádza v samom srdci srbskej priemyselnej výroby a môže kumulovať veľký regionálny náklad na vývoz. Nachádza sa veľmi blízko centrálnej posunovacej stanice južného Srbska, čo mu v kombinácii s kapacitou železnice mu umožní zvládnuť šesť až sedem vlakov denne. „Srbskému trhu v súčasnosti takýto terminál chýba, preto sa chceme posunúť na inú úroveň. Investujeme do moderného softvéru a prevádzkových riešení, čím chceme z Niša urobiť nové centrum intermodálnych služieb,“ hovorí Dejan Nikolič, generálny riaditeľ spoločnosti MBOX Terminals d.o.o.

Stavba na križovatke

Umiestnenie terminálu Niš je ideálne. Nachádza sa na mieste plnom priemyselných areálov a spoločností, ktoré hľadajú nové spôsoby exportu svojich výrobkov. „Sektor výroby a priemyslu sa nachádza v strednom a južnom Srbsku, takže existuje veľký dopyt po vývoze, ale aj dovoze materiálov,“ dopĺňa Nikolič.

Terminál Niš môže navyše pokrývať aj regióny Kosova, západného Bulharska a Severného Macedónska. Ešte dôležitejšie je, že sa môže stať referenčným bodom pre dopravu prichádzajúcu zo všetkých najbližších prístavov a intermodálnych terminálov. To je tiež jeden z jeho primárnych cieľov. Plány terminálu Niš zahŕňajú aj intermodálne spojenia smerom na západ a do strednej Európy na jednej strane a doTurecka na strane druhej. „Spojenie s destináciami v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku a Holandsku je kľúčové. V tomto zmysle je intermodálne spojenie s Budapešťou prvým krokom k prístupu v týchto krajinách. Keďže Budapešť je uzlom, spojenie s inými destináciami v Európe bude mať za následok bezproblémové spojenie,“ konštatuje Nikolič.

Terminál Niš vidí obrovský potenciál aj v budúcom intermodálnom spojení s Tureckom. „Pokiaľ ide o Turecko, myslíme si, že železničné spojenie s oblasťou Istanbulu bude pre srbské a regionálne intermodálne trhy veľmi zaujímavé,“ hovorí Nikolic.

Etapy výstavby

V súčasnosti je terminál v prvej fáze výstavby, kedy stavebné práce zahŕňajú výstavbu kontajnerového terminálu s parkoviskom a administratívnej budovy na ploche štyroch  hektárov. Do konca októbra dokončia výstavbu železničných tratí a terminálu. Už 1. novembra príde do terminálu prvý vlak.

Druhá fáza bude zahŕňať výstavbu budovy skladu terminálu na ploche 15 000 štvorcových metrov vrátane vnútornej železnice a skončí sa do konca roku 2022. Tretia fáza bude dokončená do konca roku 2023 a týka sa výstavby druhého skladovacieho zariadenia s rozlohou 18 000 štvorcových metrov. Terminál bude fungovať s dvomi modernými portálovými žeriavmi, ktoré sú vo fáze testovania.

Foto: RailFreight

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.