V prevádzke je nový diaľničný úsek Bukov – Svrčinovec

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odovzdala do prevádzky nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková informovala, že takmer šesťkilometrový obchvat Čadce výrazne odľahčí cestu I/11 v intraviláne mesta.

Výstavba diaľničného ťahu trvala štyri roky. Na obchvate Čadce dlhom 5673 metrov je 19 mostov, dve križovatky Bukov a Podzávoz, 11 kilometrov protihlukových stien a šesť kilometrov oplotenia.

Zhotoviteľom diela za zmluvnú cenu vyše 239 miliónov eur (bez DPH) je združenie spoločností Strabag, s.r.o. (vedúci člen), Porr, s.r.o., a Hochtief CZ, a.s. Stavebný dozor vykonávajú Bung Slovensko, s.r.o., a Infram SK, s.r.o. Projekt je spolufinancovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 20142020 a z Nástroja na prepojenie Európy.

Nový úsek skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút, predpokladá minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Výskumný ústav dopravný, a.s., Žilina, odhaduje, že v severnej časti Čadce klesne dopravná intenzita zhruba na 4-tisíc vozidiel za deň z pôvodných zhruba 17-tisíc áut. „Obyvateľom mesta a širšieho okolia to prinesie značné odbremenenie od negatívnych javov hluku, exhalátov a dopravnej nehodovosti,“ poznamenala E. Žgravčáková.

Vedenie trasy si vyžiadalo vykonať množstvo vyvolaných investícií, napr. preložiek a rekonštrukcie nadzemných a podzemných sietí, rekonštrukciu mosta na ceste prvej triedy či vybudovanie lávky pre peších ponad železnicu. Časť prác na úseku D3 komplikovali spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností.

„Táto situácia spôsobila, že nebolo možné realizovať klincovaný múr, prekládku miestnej komunikácie a zárubný múr. Vznikol tak výpadok v plnení za 600-tisíc eur a bolo nutné zmeniť postup výstavby v priľahlej časti stavby. NDS so zhotoviteľom boli pripravení aj na alternatívne riešenie týchto objektov tak, aby nebolo ohrozené financovanie z európskych fondov,“ spresnila dodala hovorkyňa NDS.

Zdroj: SITA

Foto: asb.sk