V Dánsku bude centrum kolaboratívnej robotiky

Firmy Mobile Industrial Robots (MiR) a Universal Robots (UR), dve vlajkové lode prosperujúceho robotického priemyslu, budú spoločne zdieľať 32.000 m2 v novom „kobot centre“. Ide o centrum pre kolaboratívne roboty v meste Odense, ktoré je srdcom dánskeho rýchlo sa rozvíjajúceho robotického klastra.

Spoločnostiam MiR a UR sa v Odense vďaka finančnej podpore ich americkej materskej spoločnosti Teradyne podarilo získať 50.000 m2 stavebnej plochy, kde bude investovaných 36 miliónov dolárov do výstavby najväčšieho centra kolaboratívnej robotiky na svete. Kolaboratívne roboty sú teraz najrýchlejšie rastúcim segmentom priemyselnej automatizácie. Koboty sú užívateľsky prívetivé roboty, ktoré môžu úzko spolupracovať s ľuďmi, čo výrazne zvyšuje produktivitu.

„MiR a UR sú svetovými lídrami v odvetví kolaboratívnej robotiky, ktorá sprístupňuje automatizačné riešenia spoločnostiam rôznych veľkostí. Toto nové centrum je kľúčovou súčasťou našej rastovej stratégie,“ hovorí Mark E. Jagiela, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Teradyne. „V Dánsku sme našli niečo veľmi výnimočné. Kombinácia dánskeho inovatívneho priemyselného dizajnu a praktického zmyslu pre podnikanie je pre rozvíjajúce sa odvetvie ideálne.“

Spoločnosť Teradyne neinvestovala do vývoja robotov v Dánsku prvýkrát. Do týchto rýchlo rastúcich mladých dánskych robotických spoločností investovala už viac ako pol miliardy dolárov. Stavebná plocha sa nachádza v priemyselnej zóne Odense, v blízkosti súčasného sídla Universal Robots, ktoré sa tiež stane súčasťou nového centra pre kolaboratívne roboty. Obe spoločnosti budú pokračovať ako samostatné subjekty s cieľom vytvoriť atraktívne prostredie, ktoré pomôže prilákať nových zamestnancov a podporiť tak pokračujúci rast, ktorý sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch.

„Dánsko má na globálnom trhu s kobotmi významné postavenie. Preto má veľký zmysel ambiciózne investovať do výstavby najväčšieho „kobot centra“ na svete priamo tu v Odense. Ponúkneme inovatívne a profesionálne prostredie s vynikajúcim vybavením, čo nám umožní pritiahnuť talenty z celého sveta,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti MiR. Prezident spoločnosti UR, vidí na trhu s kobotmi obrovský potenciál: „Podľa ABI Research ide o trh, ktorý podľa očakávania dosiahne v roku 2030 z celkovej hodnoty takmer 12 miliárd dolárov.“

Dánsky robotický priemysel je v súčasnej dobe na vzostupe. Prieskum obchodnej asociácie Odense Robotics z roku 2019 ukazuje, že v dánskych robotických spoločnostiach teraz pracuje 8500 ľudí, z toho 3900 v oblasti tretieho najväčšieho dánskeho mesta Odense. Pokiaľ bude odvetvie postupovať podľa prognóz rastu, bude dánsky robotický priemysel podľa štúdie dánskej analytickej spoločnosti Damvad v roku 2025 zamestnávať 25.000 zamestnancov.

Rastie nielen počet zamestnancov. Celkové príjmy dánskych robotických spoločností v roku 2018 vzrástli o 18 percent a dosiahli 995 miliónov dolárov. Vývoz vzrástol o 26 percent. Tieto čísla sú obzvlášť významné preto, že pred 15 rokmi Dánsko v podstate žiadny robotický priemysel nemalo.