Uzbekistan sa pripojil k Svetovému logistickému pasu

Na posilnenie svojich globálnych obchodných sietí a partnerstiev sa Uzbekistan 31.8.2021 pripojil k Svetovému logistickému pasu (WLP). WLP je globálna iniciatíva vedená súkromným sektorom a navrhnutá tak, aby vyladila tok globálneho obchodu, odomkla prístup na trh a poskytla členom hospodársku efektívnosť. Vďaka globálnej prítomnosti poskytuje členom výhody, napríklad prioritné vybavovanie a rýchlejšie zúčtovanie. Pomáha tiež znižovať náklady dodávateľského reťazca a zvyšovať objemy obchodu.

WLP prinesie zvýšenú návštevnosť krajiny a výnosy pre uzbeckých obchodníkov, zvýši viditeľnosť Uzbekistanu v globálnej sieti WLP a posilní globálne prepojenie. Keďže Svetová banka predpovedá, že ekonomika krajiny v roku 2021 porastie o 4,8 %, toto partnerstvo bude stimulovať obchod medzi Uzbekistanom a svetom.

Uzbekistan je najväčší spotrebiteľský trh v Strednej Ázii a je popredným vývozcom čerešní, marhúľ a mrkvy. Vďaka svojej rastúcej ekonomike, ktorá poháňa domácu spotrebu doplnenú dopytom po vývoze, sa obchodný ekosystém krajiny chystá uvoľniť mnohé výhody. Ako brána bude mať Uzbekistan prístup k výhodám WLP pri obchodovaní prostredníctvom SAE, kde sa pripojí k sieti Hubs a mnohým ďalším bránam, ktoré pokrývajú Latinskú Ameriku, Áziu, Stredný východ a Afriku. Medzi ďalšie krajiny, ktoré sú súčasťou siete WLP, patrí okrem iného India, Kazachstan, Thajsko, Brazília, Senegal, Južná Afrika a Spojené arabské emiráty.

Mahmood Ahmed Al Bastaki, prevádzkový riaditeľ, DT World a generálny riaditeľ WLP, povedal: „Sme radi, že môžeme Uzbekistan privítať vo Svetovom logistickom pase. Náš program pomáha krajinám v ich ekonomickom raste, pričom vytvára pracovné miesta podporou obchodu, zvýšením konkurencieschopnosti a dostupnosti ich výrobkov prostredníctvom účinnejších dodávateľských reťazcov.”

Keďže Uzbekistan pokračuje vo svojom ekonomickom programe orientovanom na export, obchodníci v tejto krajine budú teraz môcť expandovať a objavovať príležitosti prostredníctvom siete uzlov a brán v Latinskej Amerike, Ázii, Afrike a na Blízkom východe. H.E. Laziz Kudratov, prvý námestník ministra financií a zahraničného obchodu Uzbeckej republiky uviedol, že členstvo vo WLP je skvelou správou pre obchodníkov a zasielateľov, ktorí budú ťažiť zo siete multimodálnych obchodných svetových, čo krajine otvorí nové rozvojové príležitosti.

Foto: Freightweek