Tržby poštových a doručovateľských služieb predvlani presiahli 841 mil. eur

Celkové tržby spoločností v sektore poštových a doručovateľských služieb v prvom pandemickom roku 2020 dosiahli vyše 841 miliónov eur. V porovnaní s rokom predtým boli vyššie takmer o 90 miliónov eur, resp. o necelých 12 %, čo bolo najviac za posledných päť rokov. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti FinStat, tržby v odvetví v predminulom roku sa oproti roku 2016 zvýšili o vyše 37 %.

„Najúspešnejšími rokmi pre sektor boli práve posledné dva roky, keď tržby rástli medziročne dvojciferným tempom. Zároveň sa v rokoch 2019 a 2020 podstatne zvýšil počet spoločností v zisku,“ uviedol analytik Martin Lindák. Z hľadiska absolútnych hodnôt vývoja výsledku hospodárenia po zdanení bol v roku 2020 celkový zisk sektora 9,54 milióna eur, čo je oproti roku 2019 pokles o 19,1%. „Dôvodom sú vyššie náklady na služby v rámci hospodárskych nákladov a pravdepodobne aj výrazná strata Slovenskej pošty, ktorá je medzi doručovateľskými a kuriérskymi službami najväčším hráčom,“ priblížil Lindák.

Pandémia podľa analýzy väčšine kuriérskych spoločností pomohla. Tržby rástli v roku 2020 ôsmim z desiatich najväčších doručovateľských spoločností. Najväčších desať spoločností v tomto sektore dosiahlo tržby viac ako 698 miliónov eur, teda 86 % z celkových tržieb celého sektora. Najvyššie tržby predvlani dosiahla štátna Slovenská pošta a to 321,5 milióna eur, čo je zhruba 40 % tržieb odvetvia. Druhou v poradí bola spoločnosť DHL Express (Slovakia) s tržbami 73,5 mil. eur a tretia spoločnosť Slovak Parcel Service s tržbami 57,3 mil. eur. Prvú päťku uzatvárajú spoločnosti GLS General Logistics Systems Slovakia s tržbami 54,8 mil. eur a Direct Parcel Distribution SK so 49,4 mil. eur.

„Napriek tomu, že sa sektoru darilo, rástlo aj jeho zadlženie, a to smerom k štátu, Finančnej správe, Sociálnej poisťovni či zdravotným poisťovniam. Zadlženie voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam je pravdepodobne spôsobené vyšším rastom osobných nákladov,“ podotkol Lindák. V poštových službách a službách kuriérov podniká 971 spoločností (právnických osôb) a 3295 živnostníkov.

Zdroj: SITA