Tŕnistá cesta amerických leteckých spoločností

Americké letecké spoločnosti, sledované americkým globálnym a na burze obchodovateľným fondom JETS ETF, si pred týždňom trochu vydýchli. Dôvodom bolo oznámenie prezidenta Trumpa, že Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil plazmu ako pohotovostnú liečbu na pandémiu koronavírusu. Na túto správu zareagoval JETS ETF zvýšením ceny akcie o 5,2 %.

Letecké spoločnosti však majú pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa vyšplhali späť na svoje predpandemické úrovne. Letecké spoločnosti naďalej čelia protivetrom spojeným s pomalším než očakávaným oživením dopytu po cestovaní vo voľnom čase a slabým výhľadom na dopyt firiem a verejnosti po prázdninách.

Americké letecké spoločnosti – jedno z odvetví naďalej najviac obťažovaných vírusovou – zaznamenalo od začiatku roka pokles hodnoty akcií o 44,6 %. Máj a malá časť júna boli pre letecké spoločnosti zatiaľ najlepšími dvoma mesiacmi. JETS ETF dosiahla postpandemický vrchol na úrovni 22,5 USD za akciu, potom sa hodnota vrátila späť na 15 USD. Dôvodom bolo značné rozšírenie nákazy v Texase, na Floride a v Arizone.

Avšak nedávny pokrok v oblasti vývoja vakcíny a toto nedávne schválenie liečby by mohli poskytnúť podporu, že JETS ETF znovu prelomí klesajúci klin. Cesta za napredovaním leteckých spoločností USA bude pravdepodobne hrboľatá. Veľmi dôležité budú nasledujúce týždne, ktoré ukážu ako je na tom pre reštart odvetvia rozhodujúci faktor – korporátny dopyt.

Alejandro Arrieche (Autor je odborník v oblasti finančného riadenia a finančnej analýzy).

Foto: reason