Suezský prieplav blokuje obrovská kontajnerová loď

Veľké kontajnerové plavidlo taiwanskej lodnej spoločnosti Evergreen Line uviazlo v egyptskom Suezskom prieplave na ceste do Rotterdamu a blokuje jednu z najrušnejších prepravných vodných ciest na svete. Na palube vezie loď náklad s objemom 20 000 TEU. Vznikla dopravná zápcha, na ktorej sa podieľa viac ako 100 plavidiel.

Fotografia ukazuje, že 400 metrov dlhá loď leží kolmo v kanáli. Podľa taiwanskej lodnej spoločnosti Evergreen Line bol na príčine silný vietor. Ten spôsobil, že kontajnerová loď, ktorá je dlhšia ako Eiffelova veža, vybočila z kurzu a narazila na plytčinu. Na prekládku kontajnerov z lode sú údajne nasadené remorkéry, nie je však jasné, ako dlho to bude trvať. Zástupcovia prepravnej trasy informovali miestne médiá, že prieplav bude najmenej dva dni uzavretý.

V 193 kilometrov dlhom Suezskom prieplave lode často narážajú na problémy. V roku 2017 sa nákladnej lodi OOCL Japan podarilo dostať z problému až po niekoľkých hodinách. K jednej z najvážnejších udalostí došlo v roku 2004, keď prieplav na niekoľko dní zablokoval ropný tanker Tropic Brilliance. Loď mohla pokračovať v plavbe až po odstránení 25 000 ton ropy z lode.

Zdroj: ANP

Foto: Julianne Cona