Spoločnosť Gebrüder Weiss má novú pobočku v Albánsku

Spoločnosť Gebrüder Weiss otvorila 6. februára novú pobočku v hlavnom meste Albánska, v Tirane. Tým vypĺňa medzinárodná prepravná a logistická spoločnosť geografickú medzeru medzi Čiernou Horou a Severným Macedónskom a rozširuje svoje dopravné spojenia v juhovýchodnej Európe. Na západnom Balkáne je teraz spoločnosť Gebrüder Weiss zastúpená vlastnými pobočkami v Albánsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku a Srbsku.

„Prepravy z Albánska a do Albánska v uplynulých desiatich rokoch výrazne narástli. Väčšina importovaných tovarov pochádza z Európskej únie. S pobočkou v Tirane, najdôležitejším dopravným uzlom krajiny, chceme zákazníkom z oblasti priemyslu a obchodu ponúknuť priame spojenia do Albánska, príp. odtiaľ smerom do EÚ,“ hovorí Thomas Moser, riaditeľ a oblastný vedúci pre oblasť Čierneho mora/CIS v spoločnosti Gebrüder Weiss.

Predpoklady na to GW určite má: Poskytovateľ logistických služieb má hustú sieť pozemnej dopravy v susedných krajinách, ale aj v strednej a východnej Európe. „V prvom kroku rozšírime existujúcu linku zbernej služby tovaru medzi Severným Macedónskom (Skopje) a Albánskom v obidvoch smeroch. Rovnako sa plánujú nové spojenia s Talianskom, hlavným obchodným partnerom Albánska,“ dodáva Dorina Islamiová, riaditeľka pobočky Albánsko v spoločnosti Gebrüder Weiss.

Zo Slovenska sú etablované pravidelné linky do Srbska, ktoré je platformou prepráv na Balkán vrátane Albánska. Hospodárske výsledky sú v Albánsku po pandémii koronavírusu opäť pozitívnejšie. V roku 2023 sa očakáva hospodársky rast vo výške približne troch percent. V obchodnej bilancii prevažuje import potravín, strojov, chemikálií a textilu. V exporte do Európskej únie, s ktorou už od roku 2009 existuje dohoda o voľnom obchode, prevažujú odevy a potraviny, železo a oceľ, ako aj ďalšie suroviny a stavebné materiály.

Foto: Gebrüder Weiss/Elton Xhafkollari