Spoločnosť Gebrüder Weiss bola súčasťou simulovanej misie na Mars

Spoločnosť Gebrüder Weiss, medzinárodný poskytovateľ dopravných a logistických služieb, poskytla svoje know-how pri podpore 13. analógovej misie na Mars. V poradí 13. medzinárodná analógová misia Mars Amadee-20 bola úspešne dokončená koncom októbra.

Gebrüder Weiss bol oficiálnym logistickým partnerom misie. Tím jeho stážistov zorganizoval prepravu vybavenia vesmírnej stanice misie z Innsbrucku na miesto v Negevskej púšti v Izraeli, kde prebiehala simulácia expedície na Mars so šesťčlennou posádkou v podmienkach izolácie v krajine podobnej Marsu. Misiu zastrešovalo Rakúske vesmírne centrum.

„Logisticky nám misia na Mars poskytla skvelé skúsenosti, pretože sme naše nadobudnuté znalosti mohli využiť v praxi,“ hovorí Robert Rubatscher, trainee manažér logistiky a špedície v 3. ročníku prípravy v Gebrüder Weiss v Halle, v Rakúsku.

„Sprevádzať túto misiu na Mars je ako nahliadnuť do budúcnosti logistiky. Je to všetko veľmi zábavné a inšpirujúce. Prostredníctvom tohto partnerstva sa veľa učíme a ďakujeme OeWF (Rakúskemu vesmírnemu centru) za ich profesionálnu spoluprácu. Budeme pokračovať v podpore priekopníckych projektov mobility,“ dopĺňa Frank Haas, vedúci oddelenia stratégie a komunikácie firemnej značky v Gebrüder Weiss.

„Výsledky výskumných projektov na Marse sú veľkým vedeckým prínosom pre život na Zemi. Prvý človek, ktorý vstúpil na Mars, sa už narodil. My pokračujeme,“ doplnil svojich kolegov v rozhovore pre aktuálne vydanie firemného časopisu Gebrüder Weiss „Atlas“ Gernot Grömer, spoluzakladateľ a riaditeľ OeWF.

Analógová misia Mars bola úspešne dokončená koncom októbra v izraelskej Negevskej púšti. (Zdroj: Gebrüder Weiss / Voggeneder)

Fakty a čísla

Amadee-20 je oficiálny názov misie, ktorá trvala od 4. do 31. októbra. Spolu s OeWF sa na nej podieľali ďalší medzinárodní výskumní partneri z Rakúska, Francúzska, Nemecka, Izraela, Talianska, Portugalska, Švédska a zo Spojeného kráľovstva. Negevská púšť svojím povrchom pripomína podmienky červenej planéty, preto bola ideálnym prostredím, v ktorom si šesť špeciálne trénovaných analógových astronautov z OeWF s pomocou komplexného simulátora skafandra vyskúšalo plnenie konkrétnych úloh.

O podporu pri plnení úloh a sledovanie zdravotného stavu účastníkov sa staralo podporné centrum v Innsbrucku. Prepravné trasy v rámci projektu merali spolu 3 000 kilometrov, vybavenie potrebné pre simulovanú misiu sa prevážalo v dvoch 20-stopových lodných kontajneroch. Štyria mladí stážisti z Gebrüder Weiss sa pod dohľadom skúsenejších kolegov starali o všetky logistické operácie, colnú deklaráciu a transport vybavenia.

Foto: Gebrüder Weiss / Voggeneder