Spoločnosť DB Schenker prepravila kostru dinosaura

Unikátny prehistorický náklad prepravila logistická spoločnosť DB Schenker. Kosti dlhokrkého dinosaura boli zo švajčiarskeho múzea Sauriermuseum Aathal prepravené do preparačného laboratória kolegov v Oertijdmuseum Boxtel v Holandsku.

Tu bude niekoľko tisíc dielov kostry diplodoka, ktorý nesie meno Aurora, zložených a vystavených v životnej veľkosti. Vedci predpokladajú, že pôjde o najkompletnejší exemplár diplodoka v Holandsku, a dokonca môže ísť o doposiaľ neznámy druh.

“Sme pyšní na to, že môžeme tento vedecký projekt podporiť naším logistickým know-how a umožniť tak verejnosti vidieť tohto ohromujúceho dinosaura v múzeu. Fosílie sú náchylné na slnečné žiarenie a otrasy, preto sme zásielku prepravovali so zvláštnou starostlivosťou,” hovorí Nicole Biesheuvel, viceprezidentka pre eventovú, veľtržnú a špeciálnu logistiku v DB Schenker Benelux.

Experti z Oertijdmusea odhadujú vek dinosaura na viac ako 150 miliónov rokov. Poskladaná kostra bude merať 7-8 metrov a na dĺžku bude mať 16 metrov. Väčšinu exponátu budú tvoriť skutočné dinosaurie kosti. Chýbajúce časti budú nahradené syntetickými replikami. Niekoľko rokov teraz potrvá opatrné vybratie 80-90 kostí z kameňa. Na tejto časovo náročnej úlohe sa podieľa šesťdesiatka vyškolených dobrovoľníkov a študentov geológie.

“Nie sme si istí, o ktorý druh z rodiny diplodokov presne ide. Tieto kosti sú omnoho staršie ako tie, ktoré bežne nachádzame, teda môže ísť o úplne nový druh. Zvolili sme DB Schenker, pretože sme potrebovali logistického experta, ktorý sa preprave bude venovať s maximálnou starostlivosťou,” hovorí Jonathan Wallaard, kurátor Oertijdmusea Boxtel.

Za svojho života tento bylinožravý gigant vážil 10-12 ton. Jeho fosílie boli nájdené v 90. rokoch vo americkom štáte Wyoming. Švajčiarske múzeum fosíliu pomenovalo Aurora. Druhá fosília nesúca meno Kirby je tiež v starostlivosti vedcov v Boxtel a po dokončení príprav na výstavu by mohol mať na dĺžku až 20 metrov. Pred niekoľkými rokmi bol tiež spoločnosťou DB Schenker prepravený do holandského výskumného zariadenia. Pohlavie oboch dinosaurov je stále neznáme.

“Presne o tomto je špeciálna logistika. Či už sa jedná o sťahovanie celej továrne, prepravu komponentov pre letecký výskum alebo transport unikátneho múzejného exemplára – DB Schenker tieto neštandardné prepravy zvládne,” dodáva Nicole Biesheuvel.

“Každý druh dinosaura je unikátny a každý jedinec môže vedcom veľa povedať. Poznávanie minulosti ovplyvňuje našu schopnosť rozumieť budúcnosti. Ak teda dokážeme lepšie pochopiť vyhynutie minulých druhov, môže nám to pomôcť v ochrane biodiverzity v súčasnosti,” vysvetľuje paleontológ Jonathan Wallaard.

Diplodokus Kirby bude vystavený v Oertijdmuseu Boxtel v roku 2022, prípravy na výstavu Aurory budú pravdepodobne dokončené v roku 2024.