Slovenský „industriál“ posilňuje svoje pozície

Nižšie nájomné a väčší výber voľných plôch ako v Českej republike, lepšie spojenie na Viedeň a Balkán a v neposlednom rade množstvo významných obchodných firiem, rovnako ako výrobcov z oblasti „automotive“ – to všetko dohromady stojí za konjunktúrou trhu priemyselných a skladových priestorov na Slovensku.

Celková ponuka moderných skladových a výrobných priestorov na Slovensku dosiahne v priebehu budúceho roku 3,5 mil. m2 (v Česku to bolo tento rok v septembri 9,5 m2). Mesačné nájomné je pritom aj v najexponovanejších lokalitách v okolí Bratislavy o 1 – 1,5 eur nižšie ako v okolí českej metropoly.

Tieto prednosti nájomcov lákajú: od začiatku roka boli v SR podpísané nájomné zmluvy na 363 500 m2, z toho nové prenájmy predstavovali 269 000 m2. Medziročný nárast dosiahol 32 %. Pre porovnanie: v Česku sa od januára do konca septembra prenajali alebo prerokovali plochy o výmere 1,8 mil. m2. „Slovensko ťaží z veľkej ponuky kvalitne pripravených developerských projektov najmä na západe. Medzi nimi dominuje oblasť širšej Bratislavy, ktorá sa nachádza na rozhraní štyroch krajín a ktorá zaznamenáva v posledných rokoch aj významný rozvoj dopravnej infraštruktúry. Ten skracuje dobu prepravy a robí túto lokalitu atraktívnou najmä pre regionálne distribučné centrá veľkých retailerov,“ konštatuje Dušan Drábek, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností v poradenskej BNP Paribas Real Estate, ktorá spracovala analýzu zameranú na logistické Slovensko.

Vzostup výstavby

O rýchlom rozvoji slovenského trhu priemyselných a skladových priestorov svedčí v porovnaní s nedávnou minulosťou výrazne väčšie množstvo aktuálnych projektov. Na konci 3. štvrťroku 2021 sa nachádzalo vo výstavbe zhruba 367 200 m2 plôch, čo je v medziročnom porovnaní o 157 % viac. Najviac projektov vo výstavbe sa nachádza v Bratislavskom kraji (44 %) a na západe Slovenska v okolí Trnavy, Trenčína, Žiliny alebo Martina (35 %).

V súčasnosti sú najväčším realizovaným projektom haly v logistickom areáli VGP Park Bratislava. Aktuálne je tu rozostavaných 147 400 m2 plôch a ďalších 110 000 „štvorcov“ je pripravených na ďalšiu výstavbu.

Miera neobsadenosti v 3. štvrťroku medziročne klesla o dva percentuálne body na 7,01 %. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa znížila o 0,92 percentuálneho bodu. Najnižšia neobsadenosť je tradične v Bratislavskom kraji, kde teraz klesla na 4,48 %, naopak najväčší podiel voľných plôch zaznamenal logistický západ Slovenska, a to 9,23 %. Na porovnanie: v Českej republike sa v treťom štvrťroku neobsadenosť znížila na rekordnú úroveň 2 %.

SR: „industriálne“ nájomné

Nájomné sa na slovenskom industriálnom trhu tento rok v septembri pohybovalo medzi 3,45 – 4,95 eur/m2/mesiac pre skladové priestory, pre výrobné plochy boli vyššie v priemere o 0,5 – 1,0 eur/m2/mesiac. V Bratislavskom kraji sa najvyššie dosahované nájomné pre jednotky nad 5 000 m2 pohybovalo v rozmedzí od 3,85 – 4,95 eur/m2/mesiac. „Rast nákladov na výstavbu, rastúce nájmy v okolitých krajinách a príchod nových nájomcov na slovenský trh dávajú indikáciu k očakávanému rastu nájmov aj na slovenskom industriálnom trhu. Najmä v okolí Bratislavy zaznamenávame postupný rast nájmov, kde už teraz atakujú hranicu 5 eur za meter štvorcový na mesiac,“ dopĺňa Kamila Breen, vedúca prieskumu trhu a poradenstva BNP Paribas Real Estate.

Zdroj: Stavení fórum