Slovenské firmy sa snažia pripraviť na brexit

Podnikatelia na Slovensku sa usilujú pripraviť na situáciu, ktorej budú čeliť po 1. januári 2021 v súvislosti s vystúpením Veľkej Británie z Európskej únie a ukončením tzv. prechodného obdobia. Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík uviedol, že do poslednej chvíle nie je známy výsledok rokovaní, a teda ani podmienky budúceho usporiadania vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. „Firmy musia pracovať s viacerými alternatívami, čo situáciu ešte viac komplikuje. Okrem vyrovnania sa so samotným efektom brexitu riešia podnikatelia aj rozličné praktické otázky, na ktoré nebudú mať odpovede včas,“ vysvetlil J. Solík.

Pre podniky, ktoré majú svojich zákazníkov či dodávateľov na britskom trhu, je brexit kľúčovou témou, ktorá v týchto mesiacoch spolu s pandémiou covidu-19 výrazne ovplyvňuje ich podnikanie. Veľká Británia opustila euroblok 31. januára 2020. Vtedy sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je do konca tohto roku uzavrieť dohodu o budúcich obchodných vzťahoch.

Tá by mala zmierniť ekonomický účinok brexitu, kľúčové otázky sú však naďalej nevyriešené. Hlavný sporným bodom v rokovaniach je právo rybárov z členských štátov únie na lov v britských vodách. EÚ si želá zachovanie súčasného stavu, čo však Británia odmieta. Ak sa dohoda nedosiahne včas, firmy na oboch stranách Lamanšského prielivu budú od 1. januára čeliť clám a ďalším obchodným prekážkam.

Zdroj: SITA

FOTO: Obrázok od DANIEL DIAZ z Pixabay