Slovenské firmy čaká veľmi ťažké obdobie

Viaceré prognózy naznačujú vývoj aj na budúci rok, avšak sú neisté, pretože nik nevie, ako dlho potrvá druhá vlna koronakrízy. Podľa Ivana Mikloša, bývalého ministra financií a prezidenta think tanku MESA10, najväčším problémom je fakt, že nevieme, kedy a s akým vplyvom sa kríza skončí.

I. Mikloš hovorí, že je žiaduce, aby ekonomika krajiny rástla. Ľudia sa chcú mať lepšie a na to je potrebný rast ekonomiky. Štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek konštatuje, že hospodársky rast je nevyhnutný na udržanie sociálneho zmieru medzi obyvateľstvom. „Ľudstvo je tlačené k tomu, aby ekonomika rástla,“ doplnil analytik Financial Times James Shotter.

Najnovšie odhady hovoria o štvorpercentnom poklese svetovej ekonomiky na tento rok, pričom hrozí, že 90 miliónov ľudí upadne do extrémnej chudoby. Prognózy majú podľa M. Klimeka obrovskú neznámu. Je ňou účinok druhej vlny pandémie a to, ako sa ekonomiky budú vedieť s ňou vyrovnať.

Čoraz viac sa hovorí o vplyve koronakrízy na podnikanie firiem. Avšak podľa generálneho riaditeľa Slovenskej sporiteľne Petra Krutila je potrebné rozlíšiť firmy, ktoré majú štrukturálny problém a problém cyklický. V súčasnosti fungujú rozličné podporné programy, no podnikom sa znovu začnú podľa P. Krutila nabaľovať problémy, lebo odklady splátok úverov či odvodov boli len dočasné a nie sú zrušené. Až potom sa podľa neho ukáže, ktoré firmy sú naozaj schopné prežiť.

P. Krutil si nemyslí, že len vinou koronakrízy majú firmy problémy. Sú také, čo ich mali už predtým. Problémom podľa I. Mikloša je, že po globálnej finančnej kríze sa trh neočistil a koronakríza existujúci problém len prehĺbila. Hrozí tak, že aj zdravé firmy pre zavedené opatrenia skrachujú, lebo musia mať zatvorené prevádzky. Opatrenia vlády na zmiernenie vplyvov krízy však podľa M. Klimeka pomáhajú. Avšak I. Mikloš si myslí, že Slovensko mohlo pomoc urobiť aj rýchlejšie a aj vo väčšom rozsahu.

V ekonomike je dôležitá spotreba domácností. Najúčinnejšia pomoc pre bežných ľudí je podľa P. Krutila odklad splátok, čo je pre domácnosti pomoc za približne 100 mil. eur. „Chcem veriť, že peniaze boli minuté zmysluplne, a nie na ďalšie zadlžovanie,“ poznamenal P. Krutil. Niektorí ľudia si podľa neho brali odklad aj vtedy, keď to nevyhnutne nepotrebovali.

Zdroj: SITA

Foto: Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay