Skupina Raben Group hlási úspešný logistický rok

Rekordný obrat a investície do rozvoja európskej logistickej siete, technológií a bezpečnosti. Tak by sa dal popísať uplynulý rok v skupine Raben Group. Skupina je momentálne aktívna na 13 európskych trhoch, kde prevádzkuje sieť 150 dep.

Skupina Raben Group uzavrela minulý rok nárastom tržieb, kedy ich hranica presiahla 1,2 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 8 %. “Do našej európskej siete neustále pridávame nové depá a nové krajiny: v minulom roku sa k našej rodine pripojilo Bulharsko a rozširujeme zároveň svoje pôsobenie v Nemecku a Taliansku,“ uviedol Ewald Raben, CEO Raben Group. Skupina je momentálne aktívna na 13 európskych trhoch, kde prevádzkuje sieť 150 dep.

V roku 2019 došlo k zavedeniu rady nových priamych liniek medzi Nemeckom a krajinami, kde Raben Group pôsobí. Dynamický vývoj bol tiež zaznamenaný v prípade prepravných spojení do Rumunska, do Českej republiky, na Slovensko, do pobaltských štátov, na Ukrajinu a na Východ.

V minulom roku v rámci európskej logistickej siete tradične najväčší podiel služieb poskytovaných skupinou Raben Group tvorila pozemná preprava (66 %), nasledovaná zmluvnou logistikou (13 %), celovozovou a kombinovanou prepravou (8 %), logistikou čerstvých produktov (8 %), lead riešeniami (4 %) a leteckou a námornou prepravou (1 %). Naviac sa za posledný rok začala veľmi dynamicky rozvíjať námorná preprava. To všetko potvrdzuje neutíchajúce úsilie skupiny Raben Group o vybudovanie európskej logistickej siete.

Segmentácia sektorov, pre ktoré skupina Raben Group v roku 2019 zaisťovala služby, sa nezmenila. Najväčšou oblasťou zostala potravinová časť rýchloobrátkového spotrebného tovaru (FMCG) (27 %), nasledovaná technologickým segmentom – spotrebná elektronika, biely tovar a iné (21 %), automobilovým priemyslom (20 %), maloobchodom (12 %), chemickým priemyslom (11 %) a nepotravinovou časťou FMCG, kam patrí napríklad kozmetika, oblečenie, kancelárske potreby alebo hračky (9 %).

Raben v Nemecku a v Poľsku

Vlastná nezávislá prepravná sieť skupiny Raben Group, ktorá v Nemecku existuje od januára 2018, bola minulý rok rozšírená o nové depá. V novembri 2019 bola uzatvorená dohoda o akvizícii nemeckej skupiny Fenthol & Sandtmann, ktorej súčasťou sú dcérske firmy FKL & Kraftverkehr Ehrig. Skupina Raben Group získala zvyšných 50 % podielu spoločnosti, čo z nej urobilo jediného akcionára. V dôsledku tejto transakcie prevzala Raben Group distribučné centrá Fenthol & Sandtmann v Hamburgu, Erlensee, Lipsku a Drážďanoch aj so všetkými zamestnancami.

„Nemecko je najväčším a najdôležitejším obchodným partnerom Poľska, takže rozširovanie siete dep na tomto trhu je spojené so zvyšovaním frekvencie prepravných spojení. Dynamika rozvoja týchto liniek nám dáva dosť dôvodov na to, aby sme boli spokojní: výsledky ukazujú 30 % medziročný nárast počtu objednávok,“ vysvetľuje Łukasz Lubański, riaditeľ pre poľsko-nemecký rozvoj v Raben Group.

S výsledkami roku 2019 sú spokojní a do roku 2020 vstupujú dobre pripravení aj v Poľsku. Hoci sú už vidieť známky spomaľovania ekonomiky, najmä v západnej Európe, snažia sa tam formovať portfólio zákazníkov tak, aby minimalizovali možné ekonomické výkyvy. „Mnohé iniciatívy, ktoré sme v posledných rokoch zaviedli s cieľom zlepšiť kvalitu a modernosť našich služieb, sa nám začínajú vyplácať. Dôkazom toho je zvyšujúca sa spokojnosť klientov a s tým súvisiaci rozvoj spolupráce,“ hovorí Paweł Trębicki, generálny riaditeľ Raben Transport.

Odmenou za inovácie sú mnohé ocenenia

Investície do infraštruktúry v skupine Raben Group v minulom roku sprevádzala implementácia nových technologických riešení a rozširovanie vozového parku. V januári spoločnosť svojim zákazníkom ponúkla inovatívny nástroj ETA, ktorý umožňuje sledovať zásielky v reálnom čase a určovať čas dodania s presnosťou na dve hodiny. Toto riešenie ocenili nielen zákazníci, ale aj odborná verejnosť v sektore IT. Spolu s platformou myRaben.com bol nástroj ocenený v súťaži Best in Cloud 2019 organizovanej časopisom Computerworld ako „Najlepšia implementácia cloudových služieb za posledných 12 mesiacov“.

V oblasti automatizácie a robotizácie skladov Raben implementuje zariadenia na meranie zásielok, autonómne, poloautomatické vysokozdvižné vozíky, ako aj „co-botické“ ramená, senzory Internetu vecí (IoT) a mnoho ďalších riešení zvyšujúcich efektívnosť skladovacích a prepravných procesov.

V roku 2019 bola flotila operátora rozšírená o ťahače Mercedes-Benz, ktoré sú vybavené inovatívnymi technológiami, vrátane kamerového systému MirrorCam a asistenta stráženia mŕtveho uhla Blind Spot Assistant. Najmodernejšie ťahače značky Actros umožňujú jazdu ešte hospodárnejším a predovšetkým mimoriadne bezpečným spôsobom, čo je prioritou skupiny Raben Group.

Za zmienku určite stojí ocenenie, ktoré dostal Ewald Raben, CEO Raben Group, od premiéra Mateusza Morawieckého za rozvoj poľskej ekonomiky pri príležitosti 100. výročia opätovného získania nezávislosti. Pawełovi Trębickimu, generálnemu riaditeľovi Raben Transport, bolo udelené, na popud Združenia zamestnávateľov v doprave a logistike v Poľsku – TLP, čestné uznanie za „Mimoriadny prínos v oblasti prepravy v Poľskej republike“.

Spoločnosť Raben Logistics Polska získala v prieskume „Poskytovateľ logistických služieb roku 2019“ zlatý emblém a usadila sa na vrchole rebríčka najdôveryhodnejších spoločností, zatiaľ čo spoločnosť Raben Transport získala sošku „Logistického lídra“ v kategórii „Najspoľahlivejší poskytovateľ služieb FTL“.

Raben Group: spoločenská zodpovednosť súčasť DNA skupiny

Raben Group ukončila vlaňajší rok v radostnej vianočnej nálade, keď sa Ewald Raben stal jedným z patrónov vianočného konvoja a jeho brat Marco jedným z dobrovoľných vodičov, ktorý sa v decembri vydal na cestu z Nemecka do Bulharska, Moldavska, Rumunska a Ukrajiny. Do krajín východnej Európy bolo prepravených, s výdatnou pomocou sponzorov a takmer 300 dobrovoľníkov, viac ako 170.000 vianočných balíčkov na 38 kamiónoch. Vianočné darčeky boli rozdelené deťom z miestnych škôl a škôlok, detských domovov a nemocníc.

Aj v Česku vozila zdarma celý rok spoločnosť Raben Logistics Czech potraviny potrebným. Na jar a na jeseň v rámci celoštátnych potravinových zbierok, po celý rok potom v spolupráci s Českou federáciou potravinových bánk. “Na konci roku 2019 sme urobili súčet. Logistiku pre potravinové zbierky zabezpečujeme už od roku 2015 ako výhradný prepravca a za tú dobu sme prepravili do potravinových bánk 700 paliet po 400 kilogramoch jedla pre tých, ktorí sa ocitli v núdzi. 14 paliet z celkového množstva sme na konci minulého roka prvýkrát prepravili tiež do potravinovej banky na Slovensku,” uviedla Martina Netuhová, marketingová a PR manažérka Raben pre Českú republiku a Slovensko.

“Našim zapojením chceme ukázať, aká dôležitá je logistika a preprava a ako môže pomáhať potrebným. Žijeme v dobe prebytku, aj keď si to často nepripúšťame. Radi preto využívame príležitosť podieľať sa na potravinových zbierkach, ktoré ukazujú na túto skutočnosť na jednej strane a zároveň umožňujú pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi,” vysvetľuje dôvod zapojenia Jakub Trnka, generálny riaditeľ spoločnosti Raben Logistics Czech a Raben Logistics Slovakia.