Scania investuje do firmy Northvolt a recyklácie akumulátorov

Partnerstvo spoločnosti Scania so spoločnosťou Northvolt sa zameriava na vývoj a komercializáciu technológie akumulátorových článkov pre ťažké vozidlá. Všetko začalo v roku 2018. A keď teraz spoločnosť Northvolt dokončuje ďalšie zvýšenie vlastného kapitálu o 2,75 miliardy amerických dolárov s cieľom rozšírenia kapacity pre výrobu akumulátorových článkov a podpory recyklácie, je spoločnosť Scania znovu medzi investormi.

Dopyt po kapacite akumulátorových článkov sa s prechodom čím ďalej tým väčšieho počtu zákazníkov na elektrifikované produkty neustále zvyšuje. Spoločnosť Northvolt na to reaguje rozšírením kapacity svojej švédskej továrne zo 40 GWh na 60 GWh. Toto rozšírenie sa umožnilo vďaka súkromnej investícii v hodnote 2,75 miliardy amerických dolárov, ktorú vykonali tak noví akcionári, ako aj súčasní vlastníci.

„Scania od samého začiatku silne podporuje spoločnosť Northvolt a je pre ňu kľúčovým partnerom. Sme veľmi radi, že sa naše partnerstvo ďalej rozvíja. Takisto sa veľmi tešíme, že jej budeme dodávať najekologickejšie akumulátorové články na svete,“ hovorí Peter Carlsson, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Northvolt.

Recyklované akumulátory

Európsky hodnotový reťazec v oblasti výroby akumulátorov čaká obrovský rast – a to v celom rozsahu od spracovania surovín cez výrobu akumulátorových článkov a systémov až po budovanie infraštruktúry pre recykláciu. Preto plán spoločnosti Northvolt takisto zahŕňa podporu recyklačných kapacít tak, aby sa zaistilo, že do roku 2030 bude 50 % všetkých surovín pochádzať z recyklovaných akumulátorov. To je pre spoločnosť Scania veľmi dôležité vzhľadom na vysoký dopyt po akumulátoroch, ktorý elektrifikácia ťažkej komerčnej dopravy prináša. Zatiaľ je ponuka obmedzená, pričom ponuka akumulátorov vyrábaných udržateľným spôsobom je ešte obmedzenejšia.

Anders Williamsson, vedúci pre priemyselné operácie v spoločnosti Scania, hovorí: „Elektrifikácia nebude sama osebe udržateľnou možnosťou, pokiaľ nebude zahŕňať ekologickú elektrinu, udržateľnú výrobu akumulátorov a recykláciu. Veľmi nás teší, že náš postoj čo sa týka výroby najekologickejších akumulátorov na svete a najvyšších cieľov v oblasti recyklácie sa dlhodobo celkom zhoduje s postojom spoločnosti Northvolt.“