Rotterdam je najznečisťujúcejším prístavom v Európe, potom sú Antverpy

Holandský prístav v Rotterdame je najznečisťujúcejší zo všetkých prístavov v Európe a je zodpovedný za emisie v objeme 13,7 milióna ton oxidu uhličitého ročne. Uviedol spravodajský server DutchNews.nl s odkazom na štúdiu Európskej federácie pre dopravu a životné prostredie (T&E). Podľa štúdie T&E zamorenie, ktoré ročne  vyprodukuje rotterdamský prístav, sa vyrovná piatemu najväčšiemu priemyselnému znečisťovateľovi v Európe, ktorým je uhoľná elektráreň Weisweiler v Nemecku.

Druhý na zozname najmenej ekologických prístavov je belgický prístav Antverpy so 7,4 milióna ton emisií CO2 ročne a tretí nemecký Hamburg so 4,7 milióna ton emisií. Za nimi nasledujú španielske prístavy Algeciras, Barcelona a Valencia, grécky prístav Pireus, nemecké Brémy, Marseille na juhu Francúzska a prvú desiatku najznečisťujúcejších prístavov uzatvára rovnako Holandsko – s prístavom v Amsterdame, ktorý ročne vyprodukuje 2,1 milióna ton emisií. V Rotterdame a Amsterdame najväčší podiel emisií v prístavoch tvoria ropné tankery. Rotterdamský prístav je najväčší námorný prístav v Európe a najväčší na svete mimo východnej Ázie.

Štúdia T&E hodnotí emisie uhlíka z lodí, ktoré odchádzajú a vstupujú do prístavov, ako aj emisie z činností, ako je nakladanie a vykladanie tovaru a dopĺňanie paliva. Podľa údajov T&E je lodný priemysel rýchlo rastúci producent skleníkových emisií, pričom európske prístavy sa zdráhajú podporiť mandáty na čisté palivá. „Prístavy môžu mať priamy vplyv na ekologizáciu našej planéty poskytovaním čistej lodnej infraštruktúry,“ vysvetlil hovorca T&E Jacob Armstrong v stanovisku pre médiá. Podľa jeho slov by ekologizácia prístavov výrazne zlepšila životy ľudí žijúcich v blízkosti miest, ktoré sú v súčasnosti jednými z najznečistenejších miest na Zemi.

T&E (Transport & Environment) je európska organizácia združujúca mimovládne subjekty činné v oblasti dopravy a životného prostredia, ktorá propaguje udržateľnú dopravu v Európe, čo znamená dopravu šetrnú k životnému prostrediu, ekonomickú a sociálne spravodlivú.

Zdroj: TASR