Rok 2020 bude výzvou pre Slovensko i pre Európu

Rok 2020 bude pre Slovensko, ale aj pre Európu, výzvou. Ekonomický rast bude spomaľovať a inflácia bude ďalej rásť. Už teraz rastú ceny na Slovensku podľa najnovších údajov o tri percentá, čo je najviac v celej eurozóne.

“V peňaženkách sa to prejaví tak, že budú naďalej rásť predovšetkým ceny potravín. Spomedzi služieb to bude zdravotníctvo a najmä bývanie. Samozrejme rastúca inflácia sa nepremietne do miezd, čiže uvidíme tu zásadný nepomer,” tvrdí Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Z pohľadu svetovej ekonomiky nás v budúcom roku čaká niekoľko udalostí. Pôjde o pokračovanie ságy brexit a ďalší vývoj v obchodnej vojne medzi USA a Čínou. “Brexit, ktorý dostal po víťazstve Borisa Johnsona ostrejšie kontúry, môže mať dopad na aktivitu exportných podnikov na Slovensku. Môže dôjsť k znižovaniu pracovných miest v týchto firmách, alebo minimálne k poklesu dopytu po novej pracovnej sile,” konštatuje Tomáš Daňhel.

V oblasti menej politiky bude musieť prísť k zvratu. Európska centrálna banka sa už dostala do bodu, kedy by výrazné obmedzenie, alebo úplné zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania mohlo mať úplne iný ako zamýšľaný dopad. Išlo by o dobrý skutok, ktorý by bol ale potrestaný. To, čo by však mohlo zmeniť status quo, by bolo zvýšenie základných sadzieb pod taktovkou novej šéfky Christine Lagardeovej.

Pri pohľad do budúcnosti musíme pripustiť, že dobre sme sa mali a stále sa aj máme. “No nemôže to pokračovať večne. Určite dôjde k spomaleniu ekonomického rastu. Tento krok je nevyhnutný. Avšak môžeme sa inšpirovať inde v zahraničí, napríklad v Japonsku, ako sa na tento scenár pripraviť a zvládnuť ho tak, aby sme vo finále zo situácie vyšli ešte oveľa lepšie” uzatvára Tomáš Daňhel.

Obrázok od Gino Crescoli z Pixabay