RAJA prináša štyri tipy na ekonomické a ekologické balenie

V logistike všetko stojí a padá na efektivite. Kľúčovým faktorom je oblasť e-commerce, pre ktorú je typický rýchly pohyb tovaru. Väčšina slovenských e-shopov zaznamenala v roku 2020 veľký nárast tržieb, ktorému sa museli rýchlo prispôsobiť. Najúčinnejšou reakciou na zvyšujúci sa dopyt je zefektívnenie logistiky a skladovania tovaru. Internetové obchody čoraz viac zvažujú dôsledky na životné prostredie. Prinášame 4 tipy, prostredníctvom ktorých môžete vo svojom e-shope zefektívniť procesy balenia.

Baľte s rozumom!

Balenie je neoddeliteľnou súčasťou e-commerce, slúži k ochrane a umožňuje bezpečnú dopravu a dodanie všetkých produktov do cieľa. Efektívne balenie môže prispieť k zníženiu nákladov na skladovanie a dopravu tovaru.

„Štúdie ukázali, že mnoho balíkov obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach. Kvôli ich nesprávnej veľkosti je dodávateľ nútený využiť viac výplňového materiálu a tiež fixácie, aby sa tovar počas prepravy neznehodnotil. Obaly na mieru môžu ušetriť náklady nielen na nadbytočné množstvo použitej výplne, ale šetria aj miesto v sklade, životné prostredie a znižujú cenu poštovného,” hovorí Gabriela Fabianová, country manažérka pre CZ a SK spoločnosti Rajapack.

Ak posielate tovar rôznych veľkostí, zvoľte škalute s nastaviteľnou výškou, čím ich jednoducho prispôsobíte objemu tovaru. Pri voľbe vhodného obalu hrajú úlohu aj vlastnosti prepravovaného materiálu: krehkosť, hmotnosť, ale aj skladovacie a prepravné podmienky.

Je vhodné zvoliť obaly, ktoré umožnia spätné zaslanie v prípade reklamácie či výmeny tovaru. Dobre poslúžia škatule s dvojitým lepiacim prúžkom a perforačnou niťou. Ďalšou možnosťou sú pevné plastové obálky s dvojitým samolepiacim pruhom.

Zaujmite obalom!

Vizuál ochranných obalov je to prvé, s čím zákazník príde do kontaktu. V obaloch objaví klient praktickosť v spojení s reprezentatívnou funkciou. Firmy by preto mali upriamiť svoju pozornosť na kvalitný obal, ktorým zaručia spokojnosť svojich klientov a zároveň sa odlíšia od konkurencie.

„Sme nové kníhkupectvo a momentálne sa prioritne orientujeme na všetky náležitosti spojené s našim štartom. COVID spôsobil, že ľudia začali viac využívať možnosť nákupu cez internetové obchody. Rozhodli sme sa, že investujeme do kvality a zakúpili sme osobitné baliace produkty. Myslím si, že balenie kníh do špeciálnych obalov je jednoduchšie a efektívnejšie ako do obyčajných krabíc. Špeciálne obaly pomáhajú zrýchliť zasielanie objednávok,“ uvádza Sabina Strelcová z kníhkupectva Najlepší priateľ, ktoré spolupracuje so spoločnosťou RAJA.

Zvýšte efektivitu skladovania s využitím nových technológií!

E-shopy zvyčajne garantujú krátku lehotu dodania tovaru. Preto sa oblasť logistiky zameriava na procesy automatizácií či systému evidencie tovaru. „Firmám sa vyplácajú investície do obalových strojov, ktoré umožňujú výrobu obalov na mieru. Znižujú spotrebu obalového materiálu. Kompaktné stroje na výrobu výplne uľahčujú a urýchľujú proces balenia bez plytvania použitým materiálom,” hovorí G. Fabiánová. Proces skladovania môže byť jednoduchší aj vďaka tepelným a termotransférovým ​​tlačiarňam, ktoré zabezpečujú ľahkú a rýchlu výrobu štítkov, etikiet a čiarových kódov s rôzne dlhou životnosťou.

Myslite ekonomicky a ekologicky!

Ekológia je prioritou pre firmy, ale aj pre koncových spotrebiteľov. Dajte svojim zákazníkom najavo, že ste šetrní k prírode a ukážte im to aj obalom! „Na základe našich skúseností sme zaviedli tzv. systém piatich zásad: redukcia, opakované použitie, recyklácia, obnova a náhrada, čím znižujeme dosah na životné prostredie,“ vysvetľuje G. Fabianová.

Redukcia obalových materiálov je jednoznačne najnovším trendom balenia. V súčasnosti hýbe svetom internetových obchodov trend Frustration-Free Packaging (obaly bez frustrácie). Jeho podstatou je snaha o znižovanie zbytočne veľkého množstva obalov, cez ktoré sa zákazník k svojmu tovaru len ťažko dostáva. Tento systém by mal zabrániť plytvaním obalových produktov, ale tiež nespokojnosti zákazníkov ešte pred vybalením samotného výrobku.

Foto: RAJA