Protest dopravcov (asi) toho veľa nevyrieši

Majú dopravcovia šancu niečo dosiahnuť nátlakom a protestami? Podľa môjho názoru ani nie. Typickým príkladom je protest dopravcov z roku 2010, keď bojovali proti zavedeniu elektronického mýta. Pár týždňov síce blokovali Rožňavskú ulicu v Bratislave, ale v podstate nič nedosiahli. Na svoju stranu nedostali ani verejnosť, ktorá im spočiatku fandila.

V týchto dňoch to môže dopadnúť úplne rovnako. Ľudia sú síce rozhorčení z informácií, ktoré priniesli médiá o fungovaní mýta na Slovensku. Lenže rozhodne im nepridá, keď majú ešte riešiť dopravné obmedzenia, ktoré protest dopravcov prináša. Navyše sa blížia voľby a politikom sa nechce riešiť žiadne problémy, chcú sa sústrediť na to, aby dobre dopadli u voličov.

Dopravcovia majú ešte jeden vážny problém. V očiach časti verejnosti je kamión nepriateľom číslo jedna. Neuvedomujú si, že im vozí tovar do obchodov či komponenty do výroby. Vidia len preplnené cesty. Dopravcovia by preto mali najmä zapracovať na zlepšovaní imidžu u občanov. Pokúsiť sa o riešenie rokovaním s kompetentnými úradníkmi a až potom voliť nátlakové akcie.

Jozef Brezovský