Prístav Antwerpy investuje do radarovej infraštruktúry

Radarová infraštruktúra hrá dôležitú úlohu pri usmerňovaní lodnej dopravy. V zmysle toho bola nedávno udelená rámcová zmluva spoločnosti Securitas na úplnú digitalizáciu a ďalšie rozšírenie tejto infraštruktúry. Vzhľadom na svoju polohu vo vnútrozemí a s tým súvisiacou zložitou komunikáciou má prevádzka námorného reťazca kľúčový význam pre bezproblémovú dopravu v prístave Antverpy.

V posledných rokoch sa výrazne investovalo do digitálneho prepojenia partnerských reťazcov v prístave, vrátane väčšej a kvalitnejšej výmeny dát. Port of Antwerp začal v roku 2021 zavádzať riadenie lodnej dopravy s cieľom modernizovať je organizovanie za plavebnými komorami.

Podpisom rámcovej dohody o digitalizácii a ďalšom rozšírení celej radarovej infraštruktúry sa veci pohli dopredu. Postupne sa vymení 12 súčasných analógových radarov a pribudne aj sedem zriaďovacích bodov radarov. Služba lodnej dopravy (VTS) v súlade s IALA (Medzinárodná asociácia majákov) je konečným cieľom, ktorý sa má zaviesť do prvého štvrťroka 2022. Zavedenie VTS je v plnom prúde.

Digitalizácia radarovej infraštruktúry podporí a urýchli aj úsilie o ďalšie inovačné projekty, čo zjednoduší prepojenie s digitálnym dvojčaťom APICA (Advanced Port Information and Communication Assistant), ktoré zhromažďuje rôzne údaje v reálnom čase a dokáže ich previesť na použiteľné informácie pre rôznorodú skupinu zainteresovaných interných a externých strán. V konečnom dôsledku to umožňuje vývoj od situačného vedomia o prístave k prediktívnemu a riadiacemu správaniu. Napojenie na podrobné radarové údaje je v tomto dôležitým stavebným kameňom.

Po európskom výberovom konaní získal rámcovú zmluvu integrátor Securitas, ktorý bude využívať produkty talianskeho výrobcu radarov ICS. „Našou ambíciou je stať sa svetovým prístavom budúcnosti, kde sú kľúčové inovácie a digitalizácia. Nová radarová infraštruktúra nám pomôže spravovať náš prístav efektívnejšie a je dôležitým krokom k ešte bezpečnejšej a plynulejšej premávke,“ povedala starostka prístavu Annick De Ridder.

Technologický riaditeľ BU Aviation & Maritime Patrick Delanghe dodal: „Securitas pomáha urobiť prístav Antwerpy bezpečnejším. Poskytujeme bezpečnostné služby pre pevninu, ako aj pre more a vnútrozemské vodné cesty. Sme preto veľmi radi, že môžeme podporiť svetovú referenciu prístavu Antverpy s integráciou VTS.“

Foto: Port of Antwerp