Priemyselný realitný trh prekročil prvýkrát hranicu tri mil. m2

Trh priemyselných a logistických nehnuteľností narástol o viac ako trojnásobok. Vyplýva to z tlačovej správy spoločnosti JLL. „Slovenský realitný trh v prvom kvartáli tohto roka prvýkrát prekročil hranicu tri mil. m2 existujúcej priemyselnej a logistickej plochy, čo znamená, že za poslednú dekádu narástol o viac ako trojnásobok,“ uvádza spoločnosť s tým, že pre segment logistických a priemyselných nehnuteľností bol rok 2020, aj napriek medziročnému poklesu obchodu v prvých troch kvartáloch o 40 perc., objemovo silnejší ako rok 2019. „Ani pandémia tento sektor neoslabila a dokázal si udržať svoje dlhoročné dominantné postavenie na slovenskom realitnom trhu,“ dodáva spoločnosť.

Rok 2021 začal v prvom kvartáli podpisom nájomných zmlúv na úrovni 88-tis. m2. „Nové nájomné kontrakty predstavovali 50-tis. m2, zvyšných 38-tis. m2 tvorili obnovenia existujúcich nájomných zmlúv,“ vysvetľuje spoločnosť a dodáva, že najväčšou transakciou tohto kvartálu o výmere takmer 27-tis. m2 bola tzv. renegociácia – predĺženie nájomnej zmluvy výrobnej spoločnosti v Redside Parku v Trenčíne. Výmerovo druhú najväčšiu transakciu kvartálu priniesol podpis zmluvy na prenájom nových skladov výrobnej spoločnosti KB Components s plochou 16,7-tis. m2 v CTParku pri Žiline.

„Po prvotnom pandemickom útlme počas prvého až tretieho kvartálu 2020 sme sledovali oživenie aj na Slovensku tradične silného automobilového priemyslu a vo všeobecnosti z tejto krízy najviac benefituje e-commerce, ktorý sa počas obdobia pandémie dostal na také objemy predajov, aké sa pôvodne očakávali v roku 2025 a ďalej,“ hodnotí vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Jakub Volner. Pozastavenie viacerých projektov z prvej polovice minulého roka malo vplyv na zvýšenie miery neobsadených priestorov v logistických nehnuteľnostiach. „Táto situácia mala prirodzene za následok zvýšený tlak na nájomné. V závislosti od lokality kleslo dočasne nájomné v segmente priemyselných a logistických nehnuteľností v neprémiových lokalitách zhruba o 5-10 perc.,“ uzavrela spoločnosť.