Priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti sa zotavia najskôr

Spoločnosť CBRE predpokladá, že z následkov koronakrízy sa najrýchlejšie zotavia priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti. Ťažiť pritom budú hlavne z neustáleho napredovania e-commerce. Sektor rezidenčných nehnuteľností bude poháňaný primárne demografickými trendami, výsledkom ktorých je uprednostňovanie prenájmov.

Polročná správa spoločnosti CBRE nazrela aj na ostatné sektory nehnuteľností. Ukazuje sa, že schopnosť absorbovania niektorých základných zmien bude v ostatných segmentoch realitného trhu trvať o čosi dlhšie. Na trhu kancelárskych nehnuteľností môžeme očakávať zavedenie tzv. hybridnej pracovnej sily, v rámci ktorej budú zamestnanci firiem pracovať nielen zo svojej kancelárie, ale aj na diaľku. Maloobchod sa prispôsobí zrýchlenému nárastu e-commerce a menej frekventovanému predaju v kamenných prevádzkach. To však za predpokladu, že priamo v predajni zákazník minie viac. Úplne zotavenie hotelového sektora si bude vyžadovať oživenie služobných a skupinových ciest.

„Globálna ekonomika zažila tento rok veľmi nečakané a silné otrasy. Teraz sme však pripravení na rýchle oživenie trhu, ktoré sa začalo už v druhej polovici tohto roku a pokračovať bude ešte aj v priebehu roka 2021,“ vysvetľuje Richard Barkham, CBRE Global Chief Economist and Head of Americas Research. Podľa neho ďalšie vládne stimuly v jednotlivých krajinách podporujú posilňovanie ekonomík. Pravdou je však aj to, že bude trvať roky, kým sa úroveň aktivity v rámci komerčného realitného trhu vráti na úroveň pred pandémiou. „Recesia pravdepodobne udrží úrokové sadzby na nízkej úrovni v horizonte nasledujúcich pár rokov, čo zabezpečí udržanie toku kapitálu do komerčných nehnuteľností. Zotavenie realitného trhu výrazne urýchli aj príchod očkovacej látky. Na to sa však v tejto chvíli spoliehať nemôžeme,“ dodáva Barkham.

K vývoju na slovenskom realitnom trhu sa vyjadril Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko: „Situácia na Slovensku kopíruje európsky vývoj, ako aj globálnu ekonomiku. Najmenší vplyv v spojení s koronakrízou pocíti segment logistických a priemyselných nehnuteľností najmä vďaka násobnému nárastu online predaja a skladových zásob. Predpokladáme, že v prípade priaznivého vývoja na trhu by objem investícií v tomto roku mal prekonať objem investícií z roku 2019, ktoré sa vyšplhali až na 641 miliónov eur. Je evidentné, že najviac postihnuté budú reštaurácie a kiná v rámci obchodných centier. Naopak pozitívny vývoj by mali vzhľadom na svoje exteriérové priestory zaznamenať v budúcnosti práve retail parky.“

Poprednú pozíciu priemyselných a logistických nehnuteľností s modernými skladmi áčkovej kvality upevní prudký nárast e-commerce, ktorý pritiahne väčšinu dopytu. Práve z tohto dôvodu budú mať maloobchodníci tendenciu zásobovať sa väčšími množstvami tovaru, aby udržali krok s výkyvmi v štruktúre dopytu a diverzifikácie dodávateľských sietí so zámerom zníženia závislosti od Číny.

Aj napriek rastu e-commerce spôsobeného koronakrízou ostala úloha kamenných prevádzok pre zákazníkov aj naďalej dôležitá. Ukázalo sa, že nakupujúci síce navštevujú kamenné prevádzky menej často, avšak počas každej návštevy minú viac peňazí. Zároveň, v súčasnosti zákazníci uprednostňujú retail parky tzv. exteriérové obchodné centrá pred tými uzavretými. Tzv. pick-up služby ostanú pre mnohých maloobchodníkov aj naďalej v ich stálej ponuke.

Prvú fázu zotavovania hotelov naštartuje cestovanie za účelom rekreácie. Faktom je však aj to, že tento sektor sa týmto krokom úplne nezotaví, pokým sa neobnoví aj cestovanie formou služobných ciest či zájazdov. Výrazný dopad pandémie na príjmy hotelov spôsobí, že niektoré z nich premenia svoje podnikanie na iné účely, predajú svoje priestory alebo ich úplne zatvoria.