Priemysel má málo objednávok, recesia sa zväčšuje

Podľa agentúry SITA sa nové zákazky v priemysle na Slovensku v apríli 2020 medziročne prepadli o takmer 60 %. Podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR dosiahli 1,989 miliardy eur, čo znamená medziročný pokles o 57,7 % a medzimesačné zníženie o 46,4 %.

Nižší objem nových objednávok slovenskí priemyselníci naposledy zaznamenali ešte začiatkom roku 2009 počas finančnej a hospodárskej krízy. Prepad dopytu výrazne pocítil aj pre Slovensko kľúčový automobilový priemysel. V apríli evidovala výroba motorových vozidiel nové zákazky len za necelých 625 miliónov eur, najmenej od začiatku roku 2009. Medziročne to však znamenalo prepad až o 76,7 %, medzimesačne o 68,2 %. Výrazné medziročné poklesy vykázali v apríli aj ďalšie kľúčové odvetvia slovenského priemyslu vrátane hutníckeho, elektrotechnického aj chemického sektora.

Azda jediným priemyselným segmentom, ktorý si na medziročnej báze polepšil, bola produkcia základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov. Pri aprílových nových objednávkach v sume 16,5 mil. eur sa ich objem medziročne zvýšil takmer o 36 %.

Foto: Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay