Príde do Bratislavy obrovská investícia z Volkswagenu?

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia sa zatiaľ nechce bližšie vyjadrovať k medializovaným informáciám o masívnej investícii koncernu plánovanej na Slovensku. „Veľmi nás teší pozitívny signál z vedenia koncernu. Napriek všetkej eufórii by sme však chceli poprosiť o pochopenie, že než sa k téme bližšie vyjadríme, chceme počkať na nevyhnutné rozhodnutie dozornej rady o prerozdelení produktov,“ uviedla hovorkyňa automobilky Lucia Makayová.

Bližšie informácie neposkytlo ani Ministerstvo hospodárstva SR. Podľa vyjadrenia hovorkyne Kataríny Matejkovej rezort nekomentuje neoficiálne informácie. „Snažíme sa však vytvárať stabilné a konkurencieschopné podnikateľské prostredie, ktoré bude atraktívne pre domácich aj zahraničných investorov,“ doplnila.

K miliardovej investícii sa nechcel vyjadriť ani premiér Igor Matovič. „Počas leta sme tajne rokovali s vedením Volkswagenu a dohodli sme sa, že nebudeme nič komunikovať, kým sa definitívne nerozhodne. Budeme radi, keď sa to podarí,“ konštatoval.

Podľa údajov zverejnených v magazíne Automobilwoche plánuje Volkswagen rozšíriť kapacitu svojho závodu v Bratislave. Automobilka k rozhodnutiu dospela po tom, čo zrušila plány postaviť nový závod neďaleko tureckého Izmiru. Náklady by mohli podľa odhadov dosiahnuť približne miliardu eur.

Volkswagen mal podľa pôvodného plánu vybudovať nový závod v Turecku za 1,3 mld. eur. Výrobu v ňom plánoval spustiť už v roku 2022 s ročnou kapacitou 300-tisíc vozidiel. Do nového multibrandového závodu sa mala presťahovať výroba novej generácie Passatu a Superbu. Turecká fabrika mala zároveň nahradiť produkciu automobilky Volkswagen v nemeckom Emdene, ktorá má od roku 2022 prejsť na výrobu elektrických áut.

Automobilka svoje rozhodnutie o výstavbe tureckej fabriky niekoľkokrát odložila pre turecké vojenské operácie v Sýrii. Volkswagen začiatkom júla 2020 podpísal so zástupcami slovenskej vlády Spoločné vyhlásenie zámerov, tzv. Letter of Intent. Detaily dohody obe strany zverejniť odmietli. „Koncern Volkswagen pracuje na optimálnom prerozdelení produkcie do rozličných výrobných závodov po celom svete. To platí aj o vyťažení závodu v Bratislave s budúcimi modelmi a s tým spojenými investíciami. Podobné plány existujú, samozrejme, aj pre iné závody,“ spresnila vtedy firma.

Volkswagen Slovakia je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v SR a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už viac ako 4,5 mld. eur. Okrem áut zhotovuje aj prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Zdroj: SITA