Predaj nových áut v Nemecku sa v apríli znížil o 61 %

Tlačová agentúra SR uviedla, že predaj nových áut v Nemecku sa v apríli prudko znížil, medziročne až o 61 %. Stalo sa tak v dôsledku zablokovania ekonomiky, ktorého cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu. TASR o tom informoval Spolkový úrad pre motorové vozidlá.

Vývoj na automobilovom trhu v najväčšej európskej ekonomike je podobný ako na trhu ďalších výrobcov automobilov. Napríklad v Británii a v Taliansku sa počet zaregistrovaných nových áut prepadol v apríli až o 97 % a vo Francúzsku sa znížil o 89 %. V Nemecku zaregistrovali úrady v apríli 2020 dovedna 120.840 automobilov, čo bol najnižší počet od zjednotenia krajiny v roku 1990.

„Apríl bol prvým mesiacom, v ktorom sa prejavil celý rozsah dôsledkov pandémie na automobilovom trhu. Dopyt zákazníkov po nových vozidlách v tomto období veľkej neistoty takmer úplne padol,“ uviedol Reinhard Zirpel, prezident združenia výrobcov áut VDIK.
V apríli sa však strmo (o 97 %) prepadla aj výroba automobilov na iba 10.900 vozidiel. Za 12 mesiacov do konca apríla 2020 vyrobili nemecké továrne len jeden milión áut, čo predstavuje medziročný pokles o 38 %.

Nemeckí ministri pod vedením kancelárky Angely Merkelovej a lídri automobilového priemyslu 5. mája diskutovali na videokonferencii o stimulačných opatreniach pre tento životne dôležitý sektor nemeckej ekonomiky, ktorý zamestnáva približne 800.000 ľudí, ale k dohode nedospeli. Šéfovia automobiliek žiadali zavedenie tzv. šrotovného ako počas finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009.

Niektorí ekonómovia, politici a environmentálni aktivisti však nesúhlasia s týmto systémom, ktorý by podľa nich mohol byť neefektívny a spomaliť prechod výrobcov áut na ekologickejšie vozidlá. Namiesto prijatia okamžitých opatrení pracovná skupina načrtne možné formy štátnej podpory, pričom správu predloží do začiatku budúceho mesiaca.

FOTO: brandsynario.com