Pozor! V pondelok sa chystá blokáda Bratislavy

Majitelia fitnescentier, ktoré sa nedostali ani do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení a stále sú zavreté, sa rozhodli štrajkovať. V pondelok ráno sa treba v Bratislave opäť pripraviť na dopravné problémy. Majitelia fitnescentier chcú o 6.30 h zablokovať vstup do hlavného mesta. „Dôvodom je ignorovanie súčasnej situácie 2300 prevádzok na Slovensku, ktoré vytvárajú takmer 20 tisíc pracovných príležitostí,“ uviedol Pavel Kiseľ z Únie fitness centier Slovenska. Informuje o tom portál bratislava24.sk

Únia žiada okamžité uvoľnenie svojho podnikania a znovuotvorenie fitnescentier. Na protest voči aktuálne platnému rozhodnutiu hygienikov plánujú zablokovať diaľnicu D1 v úseku Zeleneč až Triblavina. Podľa Kiseľa majú k dispozícií minimálne 380 áut! Takisto chcú na Úrade vlády odovzdať petíciu Otvorte fitness centrá, ktorú už podpísalo 11.000 podporovateľov. Spomína aj možnú žalobu na štát. „Svoju iniciatívu sme ochotní okamžite zastaviť v prípade, ak nás ústavní činitelia pozvú na vyjednávanie, ktoré nám dá okamžité riešenia,“ vyhlásil Kiseľ.

Dôvody podnikateľov sú jasné. Upozorňujú na likvidačné dôsledky, ktoré má na fitnes prevádzky už vyše dvoch mesiacov pretrvávajúci zákaz. „Mnohí z nás sú už na hranici krachu, pribudli nám obrovské dlhy, ktoré ovplyvnili životy tisícky rodín negatívnym spôsobom,“ zdôraznil Kiseľ. „Aj napriek našej snahe predkladať návrhy na účinné opatrenia sa nám nepodarilo zasadnúť za rokovací stôl s kompetentnými a hľadať riešenia,“ dodal.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ivan Husár, v agende ktorého je šport, priznal, že aj jeho úrad bojuje za otvorenie fitnescentier. „Už keď sa otvárali vonkajšie športoviská, snažili sme sa umožniť podmienky na otvorenie posilňovní a fitnescentier, pretože sme presvedčení, že kontrola dodržiavania hygienicko-bezpečnostných podmienok je v tomto prostredí ľahko zrealizovateľná a kontrolovateľná,“ povedal Husár.

Jeho argumenty ani vypracovaný súbor opatrení zo strany samotných majiteľov fitnescentier, však hygienikov zatiaľ nepresvedčili. Stále považujú fitnescentrá z hľadiska šírenia vírusu za problémové a súhlasí s nimi aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Argumentuje, že sa v nich združujú ľudia, ktorí cvičia a „hyperventilujú“. „Bez ohľadu na koronakrízu, všetci tam dýchame vzduch, ktorý si vydýchame. Ide o veľmi rizikové miesta, kde je prítomný aerosól,“ odôvodnil Marek Krajčí.