Posledné jumbá dostane spoločnosť Atlas Air

V leteckých kruhoch sa už dávnejšie vie, že americká firma Boeing končí s výrobou svojho úspešného modelu 747, ktorý je vo svete známy pod prezývkou jumbo. Objavovali sa však rôzne informácie o tom, kedy sa tak vlastne stane a kto bude odberateľom posledných vyrobených kusov ikonického jumba, ktorého prototyp absolvoval prvý let 9. februára 1969, teda pred viac než polstoročím.

Teraz je to už definitívne jasné, kto odoberie posledné štyri jumbá, ktoré v roku 2022 vyrolujú z obrovských výrobných hál v závode firmy Boeing v meste Everett na západnom pobreží USA. Pôjde o štvoricu lietadiel 747-8F (F označuje nákladnú verziu), ktoré si na poslednú chvíľu objednala letecká spoločnosť Atlas Air Worldwide, ktorá sa venuje najmä preprave nákladov.

Tieto lietadlá boli pôvodne určené pre iné spoločnosti, tie však objednávky zrušili. Spoločnosť Atlas Air je najväčším používateľom lietadiel radu 747. Jej jumbo flotilu tvorí dovedna 53 lietadiel. Z časti ide o staršie modely 747-400, z časti o nové 747-8. Šéf spoločnosti Atlas John W. Dietrich považuje najmodernejšiu verziu 747-8F sa najlepšie a najvšestrannejšie veľkokapacitné nákladné lietadlo na svete.

V porovnaní s verziou -400F má „osmička“, ktorá uvezie až 137,7 tony nákladu, o 20 % väčšiu kapacitu (nosnosť) a o 16 % nižšiu spotrebu. Údaje o celkovom počte vyrobených lietadiel B747 všetkých verzií sa od zdroja k zdroju mierne líšia a kolíšu okolo čísla 1550.

(PRG)