Porsche chce na Slovensku vyrábať batériové moduly, investuje 195 mil. eur

Spoločnosť Porsche Smart Battery Shop chce na Slovensku vybudovať novú prevádzku špecializovanú na sériovú výrobu Li-ion batériových modulov. Tie budú využívané ako centrálny pohonný agregát pre elektromobily značky Porsche. Firma plánuje v Hornej Strede pri Novom Meste nad Váhom investovať takmer 195 mil. eur. Do roku 2024 by tu malo vzniknúť 60 nových pracovných miest.

„V novozriaďovanej prevádzkarni bude prebiehať prvá vlastná výroba Li-ion batériových modulov v skupine Porsche, pričom možno predpokladať, že spolu s rozširovaním ponuky elektromobilov sa budú rozširovať aj výrobné kapacity prevádzkarne v Hornej Strede (v prípade udržania svojej konkurencieschopnosti),“ uvádza sa v zverejnenom materiáli. Produkcia sa pritom bude vyznačovať vysokou mierou automatizácie a robotizácie. Začatie výroby podnik odhaduje na záver roku 2024.

Projekt by chcel podporiť aj štát. Ministerstvo hospodárstva SR navrhuje investičný stimul vo forme úľavy na dani z príjmov v celkovej maximálnej hodnote 3,49 mil. eur. O jeho konečnej podobe bude rozhodovať vláda. Na uvedenú investíciu pritom nadväzuje aj ďalší projekt. Nemecká skupiny Porsche je totiž na Slovensku etablovaná najmä prostredníctvom firmy Porsche Werkzeugbau, ktorá v Dubnici nad Váhom vyrába lisovacie náradie pre automobilový priemysel.

Tá má v nadväznosti na predchádzajúci zámer v pláne diverzifikáciu výskumno-vývojových činností jej technologického centra v Hornej Strede o vývoj technológií pre výrobu batériových modulov. Investovať chce 6 mil. eur, od štátu žiada podporu vo forme úľavy na dani z príjmov v celkovej nominálnej hodnote 710-tis. eur. Vzniknúť by mohlo päť nových pracovných miest.

Zdroj: SITA

Foto: porsche.com