
Pri násilnom útoku v Guinejskom zálive zabili piráti jedného a uniesli ďalších 15 členov posádky z kontajnerového plavidla Mozart. Región je čoraz nebezpečnejší. V roku 2020 Bol hlásený rekordný počtom útokov a únosov. Plavidlo Mozart pod libérijskou vlajkou bolo na ceste z Lagosu do Kapského mesta, keď na neho zaútočili piráti asi 160 kilometrov od pobrežia ostrovného štátu Svätý Tomáš.
Pomocou výbušnín narušili piráti citadelu plavidla, a potom uniesli posádku, informuje agentúra Reuters. Unesení členovia posádky sú tureckí štátni príslušníci, zabitý muž bol z Azerbajdžanu. Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu Agency zostávajú na palube plavidla, ktoré vyplávalo do Gabonu, traja členovia posádky. Anadolu Agency oznámila, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonicky hovoril s kapitánom lode.
Pirátska hrozba rastie, najmä v Guinejskom zálive. Piráti čoraz viac unášajú členov posádky a žiadajú výkupné. V novembri minulého roku bol pri pobreží Svätého Tomáša napadnutý aj nosič ťažkých nákladov Zhen Hua 7. Počas tohto útoku piráti uniesli 14 čínskych členov posádky.
V roku 2020 bolo podľa údajov Medzinárodného námorného úradu (IMB) v Guinejskom zálive z rôznych plavidiel unesených rekordných 135 členov posádky, čo predstavuje 95 % celkových únosov. IMB tiež informoval o významnom zvýšení počtu útokov. Vlani bolo napadnutých celkovo 195 plavidiel, čo je o 33 viac ako v roku 2019.
Moller Maersk vyzval na medzinárodný koordinovaný prístup v boji proti pirátstvu v okolí Afriky po tom, čo v krátkom čase zaútočili na jeho dve plavidlá. „Riziko dosiahlo úroveň, kedy je potrebné nasadiť efektívne vojenské kapacity,“ uviedol Aslak Ross, šéf bezpečnosti spoločnosti Maersk pre agentúru Bloomberg. Námorný gigant žiada o koordinovanú reakciu, aká sa uskutočnila v Adenskom zálive pred ôsmimi až desiatimi rokmi.
Foto: citizen.co.za